Komunikat FITO

04.07.2017

W uprawach zbóż zaczynają znacznie występować już choroby fizjologiczne roślin szczególnie związane z podłożem, podglebiem czy całym profilem glebowym, na którym rośnie dana uprawa oraz zaczynamy mieć problemy z retencją wodną gleby. Związane jest to z zasychaniem liści i dysfunkcją systemu korzeniowego. Od pewnego czasu nakładają się na siebie infekcje wszystkich chorób w tym szczególnie rdzy czy plamistości liści. Rdza żółta, której w tym roku było bardzo dużo nawet na średnio chronionych uprawach, staje się już „czarna”. Owocniki zmieniają zabarwienie na czarne teliospory. Tam, gdzie ochrona była słaba, zaobserwujecie Państwo bardzo mocno porażony liść flagowy zainfekowany przez brunatną plamistość liści czy rdzę brunatną, a nawet mączniaka prawdziwego. Ponadto pojawiają się już bardzo liczne porażenia kłosa przez fusarium oraz grzyby czerniowe. Doradcy Grupy Technicznej PROCAM sygnalizują na ten rok, że zainfekowane ziarno zbóż zapewne będzie borykało się z dużą ilością MIKOTOKSYN.

Nasi Doradcy sygnalizują już w całym kraju masowe wyloty motyli omacnicy prosowianki, które wyłapują się zarówno w pułapki feromonowe jak i pułapki świetlne w uprawie kukurydzy. Codzienne meldunki Doradców szczególnie wykazują większe nasilenie wylotu motyli i to z bardzo dużą procentową przewagą samic. Wiąże się to z żerowaniem gąsienic w kolbach, co będzie wiązało się z intensywnym żerowaniem gąsienic w kolbach, co stwarzało będzie większą ilość infekcji przez grzyby z rodzaju fusarium, w tak sprzyjających warunkach wilgotnościowych, co z kolei przyczyni się do występowania MIKOTOKSYN.

Już niedługo siewy rzepaków a wraz z siewem czas nalotu III pokolenia śmietki kapuścianej. Doradcy z Grupy Technicznej w całym kraju sygnalizują naloty oraz duże ilości składanych białych jaj tego szkodnika (II pokolenie). Dlatego też możemy domniemać, że w tym roku będziemy mieli bardzo duże zagrożenie (zdecydowanie większe niż w zeszłym roku) ze strony śmietki kapuścianej.

Doradcy Grupy Technicznej PROCAM

Zagrożenia fitosanitarne 17.07.2017

01._Chwoscik_burak_17072017_0001.jpg
02._Stonka_ziemniak_17072017_0001.jpg
03._Alternarioza_zeimniak_17072017_0001.jpg
04._Zaraza_ziemniak_17072017_0001.jpg
05._Omacnica_kukurydza_17072017_0001.jpg
 
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ.