Komunikat FITO

Za nami kilka dni kropli infekcyjnej. Tak jak zapewne Państwo zauważyli infekcje oraz rozprzestrzenienie się grzybni patogenicznej, zarówno w oziminach jak zbożach jarych, poszło bardzo do przodu. Mączniak prawdziwy zbóż i traw w gęstych łanach zbóż jarych bardzo dobrze się prezentuje. W zbożach ozimych po dawce wilgoci zwracajmy uwagę szczególnie na rdzę żółtą, septoriozy oraz brunatną plamistość pszenicy. Kulminacja opadania płatków korony w uprawie rzepaku w wilgotnym powietrzu łanu to murowana infekcja przez zgniliznę twardzikową. Co do szkodników to szczególną uwagę zwracajcie na lot much. Szczególnie w tym okresie w rzepaku to pryszczarek kapustnik, a w zbożach pryszczarek zbożowy i skrzypionki. Na bobowatych problemem są licznie żerujące chrząszcze oprzędzików. Nie zapominajmy o rzepaku jarym, na którym żerują tysiące chrząszczy pchełek, a niedługo na południu kraju będą żerowały chrząszcze słodyszka rzepakowego.

Po zeszłotygodniowych deszczach zwracajcie Państwo uwagę na żerujące ślimaki oraz zagrożenia w uprawie buraka cukrowego ze strony pomrowikowatych czyli bezskorupowych ślimaków

W poniższej galerii znajdziecie Państwo mapy z aktualnymi zagrożeniami fitosanitarnymi w kraju.

Doradcy Grupy Technicznej PROCAM

Zagrożenia fitosanitarne 17.06.2016

01._Pryszczarek_kapustnik_0001.jpg
02._Szara_plesn_0001.jpg
03._Czern_krzyzowych_0001.jpg
04._Zgnilizna_twardzikowa_0001.jpg
05._Maczniak_prawdziwy_zboz_0001.jpg
06._Septorioza_lisci_pszenicy_0001.jpg
07._Septorioza_plew_0001.jpg
08._Rdza_brunatna_0001.jpg
 
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ.