Komunikat FITO

16.06.2017

Po ostatnich opadach deszczu, czyli dużej porcji kropli infekcyjnej, nastąpił istny raj dla fitopatologów szczególnie w zbożach. W tym roku wytrzymają tylko najcięższe rozwiązania.

Zboża

Nie trzeba specjalnie szukać, by na plantacjach słabo chronionych znaleźć cały katalog chorób nawet na liściu flagowym. Dawno w takiej ilości nie odnotowaliśmy porażenia szczególnie przez rdzę żółtą oraz brunatną plamistość liści pszenicy, czyli DTR. Nie zapominajmy również o rdzy brunatnej oraz rdzy jęczmienia, a także o przedostatniej chorobie, którą rejestrujemy już na południu, czyli o fusariozie kłosów. Opady deszczu w okresie kwitnienia pszenicy oraz odpowiednia pogoda zwiastują nam w tym roku duże porażenie zbóż przez tego patogena, którego szkodliwość przenosi się poza pola. Aktualny rok jest rokiem mszyc, zbożowej i czeremchowo zbożowej. Ponadto w takich warunkach pogodowych również bardzo dobrze czują się wciornastki i pluskwiaki.

Rzepak

Rejestrujemy już tylko to czego nie udało się skutecznie zwalczyć, ale wciąż walczymy o plon pracując nad łuszczynami, które w tych warunkach pogodowych będą bardzo narażone na pąkanie. Należy jeszcze spróbować ochrony przed szara pleśnią oraz czernią krzyżowych.

Kukurydza

Dorasta i zbliża się kulminacyjny czas kiedy możemy spodziewać się wylotu motyli omacnicy prosowianki, której pierwsze egzemplarze już się wyłapują w pułapki świetlne rozstawione przez naszych Doradców na terenie całego kraju. W tym roku sieć sygnalizacji i rejestracji uzupełniamy o pułapki feromonowe.

Burak cukrowy

Występują już pierwsze naloty mszycy trzmielinowo burakowej oraz pierwsze objawy chwościka buraka na burakach ćwikłowych. Sporadycznie pojawia się rdza buraka oraz mączniak prawdziwy. Co do innych szkodników to szczególnie zwracamy Państwa uwagę na zmiennika, pluskwiaki uszkadzające niekiedy blaszkę liściową.

Bobowate

Rejestrujemy końcówkę żerowania mszycy bobowej oraz pierwsze infekcje rdzy bobowej, a także czekoladowej plamistości.

Ziemniaki

Już dawno po zwarciu rzędów, więc możemy spodziewać się już nie tylko alternariozy, ale także zarazy ziemniaka. Do tego mamy zarówno chrząszcze zimowe jak i wylęgające się larwy stonki ziemniaczanej, które w postępie geometrycznym zjadają liście czy wręcz całe krzaki ziemniaków.

Warzywa, drzewa i krzewy owocowe, rośliny ozdobne

Mamy szczególny wysyp szkodników, m.in. mszyc, a także chorób grzybowych. Z opóźnieniem, ale za to w bardzo dużej ilości szkodniki te występują na śliwach, jabłoniach czy roślinach ozdobnych, np. różach.

Doradcy Grupy Technicznej PROCAM

Zagrożenia fitosanitarne 17.07.2017

01._Chwoscik_burak_17072017_0001.jpg
02._Stonka_ziemniak_17072017_0001.jpg
03._Alternarioza_zeimniak_17072017_0001.jpg
04._Zaraza_ziemniak_17072017_0001.jpg
05._Omacnica_kukurydza_17072017_0001.jpg
 
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ.