Komunikat FITO

27.04.2017

Temperatury z jakimi mamy do czynienia w tych kwietniowych dniach nie są w stanie na dłużej przytrzymać fizjologicznie i biologicznie, zarówno owadów, jak i patogenów w stanie hibernacji. Wczoraj nad ranem na Żuławach było ok. -5°C przy gruncie. Jednak już w godzinach południowych życie wróciło do normy. W czerpaku wyłapywały się zarówno owady szkodliwe jak i owady pożyteczne w tym zapylacze. Koło południa możemy liczyć się również z infekcjami grzybowymi. W tym czasie mamy bardzo dobre okno pogodowe do przeprowadzenia skutecznego zabiegu ochronnego, gdyż jak widać na zdjęciach przesyłanych przez Doradców z Grupy Technicznej, zasób grzybni, owocników poszczególnych patogenów jest bardzo duży.

Na zbożach identyfikujemy już wszystkie patogeny razem z rdzą żółtą i brunatną, zarówno na pszenżycie, jak i na pszenicy. Mączniak prawdziwy zbóż i traw skomasowany jest w dolnych partiach razem z septoriozą paskowaną liści z bardzo uwodnionymi owocnikami patogena. Na dniach spodziewajmy się etapowego wysiewu zarodników konidialnych, które będą infekowały wyższe partie zbóż. Na pszenicy oraz na jęczmieniach spotykamy bardzo duże porażenie przez rynchosporiozę, a jęczmień ozimy dodatkowo jest zainfekowany przez plamistość siatkową jęczmienia. Ponadto uszkodzone zboża, po ingerencji niskich temperatur jak i po opadach gradu, są infekowane przez szarą pleśń, co nigdy nie było tak dotkliwe jak w tym roku (w porównaniu z poprzednimi latami o tej porze roku). Przygotujcie się Państwo także na występowanie dość mocnego porażenia liści pszenicy przez brunatną plamistość liści czyli DTR.

W polach występuje także żerowanie chrząszczy skrzypionek: skrzypionki błękitek i skrzypionki zbożowej, których żery są już dość mocno widoczne. W późno sianych uprawach zwróćcie Państwo uwagę również na żerowanie ploniarki zbożówki (aktualnie występuje na zbożach jarych), szczególnie tam gdzie mamy wczesny siew pszenicy oraz zboża siane po zbożach.

W rzepaku występuje duże porażenie dolnych liści przez szarą pleśń oraz suchą zgniliznę. Zapewne w majowy weekend zaczniemy już myśleć o zabiegach na zgniliznę twardzikową. Mamy duże uwodnienie gleby i możemy spodziewać się dużego wysypu infekcyjnych zarodników tego patogena. W dalszym ciągu najgroźniejszym szkodnikiem jest słodyszek rzepakowy oraz wyłapujący się w żółte naczynia już chowacz podobnik.

Ze względu na słabe wschody uprawy bobowatych zwróćcie Państwo uwagę na szarą pleśń oraz na najważniejszego w tym okresie szkodnika bobowatych jakim jest chrząszcz oprzędzik.

W burakach cukrowych największe zagrożenie występuje ze strony chwastów oraz stresu temperaturowego. Z południa nadchodzi apogeum składania jaj przez śmietkę ćwiklankę.

Siew i wschody kukurydzy także narażone są na stres temperaturowy oraz żer bardzo groźnego szkodnika w tym okresie, jakim jest śmietka kiełkówka.

Doradcy Grupy Technicznej PROCAM

Zagrożenia fitosanitarne 16.06.2017

09._DTR_16062017_0001.jpg
08._Rdza_zolta_pszenica_16062017_0001.jpg
13._Rynchosporioza_jeczmien_16062017_0001.jpg
16._Mszyca_burak_16062017_0001.jpg
20._Omacnica_kukurydza_16062017_0001.jpg
 
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ.