Komunikat FITO

28.06.2017

Na polach w dalszym ciągu rejestrujemy dużo zagrożeń fitosanitarnych szczególnie w uprawach okopowych oraz kukurydzy.

Zboża

W pełni wegetującej pszenicy można jeszcze chronić liść flagowy przed infekcją żółtej rdzy, rdzy brunatnej i brunatnej plamistości liści. Zwróćcie Państwo również uwagę na nasilające się porażenie przez mszyce zbożowe oraz wciornastki.

Rzepak

Występuje tu rejestracja chorób takich jak porażenie przez zgniliznę twardzikową oraz formę próchnienia łodygi suchej zgnilizny kapustnych, a także zasiedlenie zarówno łuszczyn jak i łodyg przez chowacze oraz pryszczarka kapustnika. Ten rok to również duże infekcje łuszczyn przez szarą pleśń i czerń krzyżowych. Narastają także uszkodzenia przez mszycę kapuścianą oraz mączlika warzywnego. Te choroby jak i szkodniki mają przełożenie na infekcje i uszkodzenia w uprawie warzyw.

Kukurydza

To aktualnie główna uprawa, w któej prowadzimy sygnalizację. Dotyczy ona wylotu motyla i zagrożenia przez omacnice prosowiankę. Można powiedzieć, że już całe południe kraju to wyloty szkodliwego motyla oraz pierwsze złoża jaj, czyli jak najbardziej czas na ewentualne przygotowanie do zabiegów insektycydowych wraz z wylęgiem pierwszych gąsienic i wiechowaniem kukurydzy.

Burak cukrowy

Uprawa ta stoi przed nasileniem pierwszych infekcji liści buraka przez chwościka buraka, rdzy buraka jak i mączniaka prawdziwego. Na wielu plantacjach mamy naloty mszycy trzmielinowo-burakowych.

Ziemniaki

Przy jego uprawie, w zależności od ilości wilgoci w powietrzu, zwracajcie Państwo uwagę na porażenia przez zarazę ziemniaka oraz alternariozę ziemniaka. Oprócz tego praktycznie w całym kraju mamy do czynienia ze składaniem jaj przez stonkę ziemniaczaną oraz żerowaniem larw stonki. Jest to też okres na rejestrację / lustrację zawirusowania tam gdzie nie ma odpowiedniej wymiany sadzeniaków. Ponadto na bieżąco należy zwracać uwagę na naloty mszyc, a szczególnie mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej.

Doradcy Grupy Technicznej PROCAM

Zagrożenia fitosanitarne 17.07.2017

01._Chwoscik_burak_17072017_0001.jpg
02._Stonka_ziemniak_17072017_0001.jpg
03._Alternarioza_zeimniak_17072017_0001.jpg
04._Zaraza_ziemniak_17072017_0001.jpg
05._Omacnica_kukurydza_17072017_0001.jpg
 
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ.