Komunikat FITO

Koniec maja i początek czerwca to okres bardzo obfitego występowania w uprawach rolniczych chorób patogenicznych oraz szkodników owadzich. Pogoda sprzyja bardzo dużej szkodliwości szkodników owadzich szczególnie o aparacie ssącym (mszyce, wciornastki oraz pluskwiaki [duże]), a także plaga skrzypionki błękitek i skrzypionki zbożowej – faza ślimakowatej larwy. Na rzepakach w dalszym ciągu liczymy się z nalotami i szkodami wyrządzanymi przez drugie pokolenie pryszczarka kapustnika, chowacza podobnika oraz słodyszka rzepakowego mając na uwadze, że w tym roku mamy bardzo dużo plantacji rzepaku jarego. Ilość zasiedlenia łuszczyn przez białko żerujących larw jest bardzo duża. Tak jak już wielokrotnie wspominaliśmy zabiegi praktycznie należałoby robić co 5 – 7 dni. Jeśli chodzi o choroby na zbożach to już widoczne są pierwsze porażenia przez fusarium kłosa. Do tego rejestrujemy bardzo duże porażenie przez septoriozy, brunatną plamistość pszenicy, rdzę brunatną, rdzę żółtą. Na jęczmionach tradycyjnie o tej porze na słabo chronionych plantacjach występuje plamistość siatkowa jak i rynchosporioza. Nie zapominajmy o burakach cukrowych, gdzie spotkać możemy śmietkę ćwiklankę oraz mszycę trzmielinowo-burakową. Ziemniaki wchodzą w okres intensywnego żerowania zimowej stonki ziemniaczanej i licznego składania jaj. Tam gdzie mamy wilgoć w łanie możemy spodziewać się infekcji przez alternariozę oraz zarazę ziemniaka. Słaba jakość ziemniaków to w pierwszej kolejności rizoktonioza oraz wirusy ziemniaczane. Zwracajmy też uwagę na mszyce ziemniaczane będące wektorami wirusów. Nie zapominajmy także o bobowatych. Już niedługo możemy spodziewać się na plantacjach osłabionych przez oprzędziki infekcji przez rdzę bobu jak i dużego zasiedlenia i uszkodzenia plantacji bobowatych przez mszycę bobową.

Pamiętajmy również, że na wielu regionach naszego kraju największy wróg to brak wody w systemie sorpcyjnym. Susza fizjologiczna może być także w tym roku największym sprawcą obniżenia plonu pod względem jakości jak i ilości.

Doradcy Grupy Technicznej PROCAM

Zagrożenia fitosanitarne 17.06.2016

01._Pryszczarek_kapustnik_0001.jpg
02._Szara_plesn_0001.jpg
03._Czern_krzyzowych_0001.jpg
04._Zgnilizna_twardzikowa_0001.jpg
05._Maczniak_prawdziwy_zboz_0001.jpg
06._Septorioza_lisci_pszenicy_0001.jpg
07._Septorioza_plew_0001.jpg
08._Rdza_brunatna_0001.jpg
 
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ.