DeliaSTOP - na śmietkę

Jak radzić sobie ze śmietką oraz innymi szkodnikami? Takie pytanie zadaje sobie dzisiaj wielu producentów rolnych. Odpowiedź jest jedna - na dzisiaj mamy dla Państwa bardzo skuteczne i praktyczne rozwiązanie, jakim jest produkt DELIA STOP.

Obecnie producenci stają w obliczu wyzwania ochrony plantacji rzepaku praktycznie bez użycia środków chemicznych - aktualnie tylko środki na bazie pyretroidu, deltametryna mają w Polsce rejestrację do zwalczania śmietki kapuścianej w uprawie rzepaku ozimego.

PROCAM mając na uwadze integrowaną ochronę roślin w ramach zrównoważonego rolnictwa od samego początku istnienia poszukuje firm, jak i produktów mogących uatrakcyjnić ofertę handlową pod kątem produktów biologicznie aktywnych w materii ograniczania szkodników, jak i chorób grzybowych w uprawach rolniczych oraz ogrodniczych.

Tak też się stało w przypadku poszukiwań skutecznego produktu do zwalczania szkodnika, jakim jest w rzepaku śmietka kapuściana.

Dla PROCAM najistotniejszym partnerem w tym segmencie współpracy jest od wielu lat Przedsiębiorstwo Wdrożeń i Zastosowań Biotechnologii i Inżynierii Genetycznej BIO-GEN. Firma ta, po kilku latach badań i doświadczeń laboratoryjnych, jak i doświadczeń polowych wyprodukowała preparat DELIA STOP, który efektywnie kontroluje i stymuluje żerowanie szkodliwych owadów/larw glebowych, w tym śmietki kapuścianej. DELIA STOP to preparat do zastosowania doglebowego bezpośrednio przed siewem, jak i nalistnie, do fazy 2-4 liści właściwych rzepaku. Preparat służy do higienizacji środowiska upraw roślin kapustowatych. Wyciągi roślinne zawarte w tym preparacie regulują rozwój odpowiedniej mikroflory na korzeniach, łodygach i liściach roślin, powodując że roślina jest znacznie mniej atrakcyjna dla owadów tam żerujących. DELIA STOP wpływa na rozwój populacji larw śmietki kapuścianej w glebie, poprzez stworzenie niekorzystnych warunków do ich rozwoju, przez co ogranicza jej szkodliwość szczególnie przy wylocie III pokolenia na jesienne uprawy rzepaku ozimego.

Dlaczego śmietka kapuściana jest tak szkodliwa, a co za tym idzie ważna i brana szczególnie pod uwagę, jeżeli chodzi o jesienną ochronę insektycydową w uprawie rzepaku? Żerowanie larw III pokolenia tego szkodnika stanowi bardzo duże bezpośrednie zagrożenie dla tej uprawy, mając jednocześnie pośredni wpływ na przezimowanie poszczególnych egzemplarzy, czy wręcz całych plantacji.

Co do zwalczania i podania terminu wykonania oprysku bardzo ważna jest w tym wypadku, zgodnie z Integrowaną Ochroną Roślin, sygnalizacja. Obserwacje możemy wykonywać lustrując pola zaraz po siewie, jak i wystawiając pułapki zapachowo-pokarmowe.

Próg ekonomicznej szkodliwości, co do zwalczania śmietki kapuścianej w uprawie rzepaku, to 1 muchówka wyłapana w ciągu 3 dni w żółte naczynia.

Sygnalizacja oraz podanie terminu zabiegu w wypadku nalotu muchówek i żerowania larw śmietki kapuścianej jest bardzo ważne. Dlatego też istotnym elementem w tej układance jest posłużenie się pułapkami zapachowo-pokarmowymi. Pułapki te, o kształcie żółtego walca, posiadają wewnątrz wymienny pojemnik z pułapką zapachowo-pokarmową. Wystawiamy je bezpośrednio na plantacje rzepaku od strony nalotu muchówek, gdzie w zeszłym sezonie był rzepak lub plantacja warzyw kapustnych w tym sezonie. Codziennie monitorujemy pułapkę (do wnętrza wlewamy wodę) licząc wyłapywane muchówki.

Ostatnie lata, a szczególnie jesień roku 2015, to bardzo duże zniszczenia plantacji rzepaku ozimego w wielu regionach naszego pięknego kraju przez żerujące larwy śmietki kapuścianej. Porażenie procentowo wahało się od 5% do 35%, a lokalnie nawet do ponad 50%. Tam gdzie plantacje wykazywały największe porażenie, na korzeniach można było znaleźć nawet kilkanaście żerujących białokremowych larw, które zasiedlały już rzepak w fazie 2 liści właściwych.

Poza tym tak duże zasiedlenie korzeni miało bardzo duży wpływ na przezimowanie wielu plantacji rzepaku ozimego w sezonie wegetacyjnym 2015/2016.

Przy identyfikacji tego problemu fitosanitarnego należy korzenie rzepaku wykopywać łopatką, gdyż wyrywane egzemplarze tam gdzie mamy już je podgryzione, obrywają się i nie można zdecydowanie zinterpretować żółknięcia i obsychania roślin.

Śmietka kapuściana to muchówka dorastająca do 6 mm z bardzo charakterystyczną czerwoną plamką na srebrzystym czole. Co do szkodliwości to jak to u muchówek szkodliwe są formy żerujących larw.

• Przełom sierpnia i września to okres intensywnego składania jaj przez samicę śmietki kapuścianej. Jedna samica może złożyć wokół szyjki korzeniowej do 100 białych, podłużnych jaj. Larwy wylegają się już po 4-8 dniach (w zależności od temperatury) i natychmiast przystępują do żerowania wokół szyjki korzeniowej rzepaku, poruszając się ku podziemnej części rośliny.

• Szkodliwe larwy są barwy żółto kremowej, bez wyraźnie wykształconej głowy oraz bez wykształconych nóg. Aparat gębowy jest wyposażony w tzw. haki gębowe. Co do szkodliwości to larwa śmietki żeruje oraz wyrządza dość znaczne szkody nie tylko w uprawie rzepaków, ale przede wszystkim w uprawie warzyw, takich jak kapusta, brokuł, brukiew.

• Na korzeniu powstają głębokie rany, które mogą być otwartą drogą do infekcji patogenów grzybowych, jak i bakteryjnych, a także stanowią doskonałe miejsce do żerowania innych szkodników, jak larwy pchełek czy chowaczy. W miejscach żerowania widzimy zbrunatniałą tkankę roślinną, a korzenie, podobnie jak część nadziemna, są zdeformowane i niedorozwinięte. W skrajnych wypadkach, a takich było w poprzednim roku bardzo dużo, na plantacjach można było zauważyć, iż całe połacie pola były z uszkodzonymi roślinami, gdzie korzenie były tak zgryzione, że system korzeniowy odpadał po wyjęciu go z gleby. Rośliny zamierały stojąc!

W związku z oczekiwaną, tegoroczną dużą presją tego szkodnika firma PROCAM ma w propozycji dla Państwa produkt DELIA STOP. Doradcy Agrotechniczni PROCAM będą dla Państwa oceniali zagrożenie oraz sygnalizowali pojaw i szkodliwość śmietki kapuścianej. Zapraszamy na naszą stronę www.procam.pl do prowadzonej na bieżąco informacji sygnalizacyjnej przez Grupę Techniczną PROCAM. Zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu ze swoim Doradcą, w celu omówienia jesiennej strategii ograniczania szkodników owadzich w uprawie rzepaku, a szczególnie III pokolenia śmietki kapuścianej oraz innych owadów. Nie zapominajmy także o gnatarzu rzepakowym, a szczególnie o tantnisiu krzyżowiaczku, który według niektórych entomologów awansował do rangi szkodników łuszczynowych skutecznie żerując nawet na łuszczynach.

Polecamy

procam_prosan_250x250px_0001.jpg
 
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ.