Zioła

Kwiat nagietka zbiera się ręcznie co 2-3 dni po całkowitym otwarciu się koszyczków kwiatowych. Najbardziej wartościowe są kwiaty o intensywnej pomarańczowej barwie. Preparaty z Nagietka lekarskiego stosowane zewnętrznie mają działanie przeciwzapalne i grzybobójcze, wpływają pozytywnie na regenerację naskórka. Stosowane wewnętrznie w postaci naparów wpływają na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i wątroby. 

Wartość rynku zielarskiego w Polsce szacowana jest na ok. 250 mln Euro. Źródła podają, że w 2015 roku powierzchnia upraw zielarskich w naszym kraju wynosiła ok. 25 tys. ha. Jesteśmy obok Francji, Węgier i Hiszpanii jednym z najbardziej znaczących producentów ziół w UE. Najwięcej upraw zielarskich znajduje się na Kujawach, Lubelszczyźnie i Podlasiu. W uprawie znajduje się obecnie ok. 130 gatunków roślin leczniczych. Największe znaczenie gospodarcze mają: mięta pieprzowa, rumianek, kozłek lekarski, melisa, tymianek i ostropest. 

Rynek ziół jest bardzo zróżnicowany, materiał zielarski może stanowić: ziele, kłącze, nasiona, owoce i kwiaty. Firmy zajmujące się kontraktacją i skupem surowca przywiązują dużą wagę do jakości, czyli do zawartości substancji czynnych, wybarwienia i pozostałości środków ochrony roślin. Dlatego też uprawa ziół jest zajęciem pracochłonnym i wymagającym dużej wiedzy, ale jednocześnie opłacalnym. Największymi firmami zajmującymi się skupem materiału zielarskiego w Polsce są: Martin – Bauer Polska, Colian, Herbapol, FZL, Kawon. Ceny skupu mięty pieprzowej w 2015 roku wahały się między 5,5 a 6,5 zł/kg przy zakładanym średnim plonie 2 t/ha. W przypadku nagietka lekarskiego cena za kilogram suszonych kwiatów wahała się między 11 a 15 zł/kg przy plonie 1 – 2 t/ha. Zyski mogą wydawać się znaczne, jednak należy pamiętać o dużych kosztach uprawy. 

Na dzisiejszym trudnym rynku rolniczym uprawa ziół może stać się sposobem na podniesienie dochodowości produkcji, szczególnie w gospodarstwach o mniejszym areale. Nadprodukcja oraz niestabilność cen głównych płodów rolnych przyczyni się w najbliższych latach do wzrostu zainteresowania tymi uprawami.

Filip Partyka

Autor: Filip Partyka Autor: Filip Partyka Autor: Filip Partyka Autor: Filip Partyka Autor: Filip Partyka

Polecamy

 
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ.