Warsztaty polowe w Krasnem

W dniu 24.05.2016 roku odbyły się drugie Warsztaty Polowe PROCAM w regionie południowo-wschodnim. W spotkaniu wzięło udział około 30 uczestników, głównie z powiatów Lublin, Parczew, Chełm i Świdnik. Goście mieli okazję zaobserwować w jaki sposób można wpłynąć na regenerację odmian rzepaków po skutkach złego przezimowania, jednocześnie ocenialiśmy stan zasiewów, które wyglądały bardzo różnie w zależności od odmiany. Podczas spotkania Dyrektor Regionalny przedstawił najważniejsze aspekty agrotechniczne, ze zwróceniem szczególnej uwagi na zastosowanie preparatów stymulujących wzrost: imPROver, NHCa DELTA, Proleaf MACRO P. Podkreślano również niezwykle istotne zagadnienie z właściwym stosowaniem siarki, która zawarta jest w nawozie firmy FCA PROSAN, jak i monitoring szkodników, nad którym w uprawie rzepaku musimy stale pracować. Uczestnicy Warsztatów Polowych byli zaskoczeni intensywnością regeneracji tych poletek, które w początkowych fazach wzrostu nie wyglądały najkorzystniej. Zadawano wiele pytań, które związane były z faktem dużych wymarznięć w regionie. W dalszej części spotkania przeszliśmy się wzdłuż kolekcji, by zainteresować gości właściwościami poszczególnych odmian.

Mimo złego przezimowania, kolekcja 12 odmian wygląda imponująco. Szczególną uwagę zwrócono na odmianę ALEXANDER F1, która mimo iż przezimowała w najlepszym stopniu, to cechuje się bardzo dobrą zdrowotnością i równomiernym kwitnieniem. Innymi ciekawymi odmianami są EXODUS, EXPOWER, SHREK - liniowa odmiana, jak również odmiana standardowa czyli ABAKUS, są to odmiany, które w zasadzie nie odnotowały strat związanych ze złym przezimowaniem. Pod koniec spotkania przy drobnym poczęstunku uczestnicy oddali się wnikliwej dyskusji, w której padało wiele pytań: "Co dalej?", "Jak dalej prowadzić rzepak?". Wiele czasu poświęciliśmy również prowadzeniu pszenicy ozimej, która również zanotowała znaczne uszkodzenia. Umówiliśmy się na kolejne Warsztaty, które będą ostatnimi z cyklu Wiosna 2016. Spotkanie będzie miało miejsce w pierwszych dniach lipca. Wszystkim zainteresowanym dziękujemy za udział, za zainteresowanie i bardzo ciekawe konwersacje.

Polecamy

 
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ.