Doradcy Agrotechniczni PROCAM zwracają uwagę na prognozy pogody oraz na padający deszcz w poprzednie dni, możemy się spodziewać znacznego wzrostu zagrożenia nowymi infekcjami chorób w uprawach ozimin zbóż a w szczególności mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozy paskowanej liści pszenicy oraz w kolejności rdzy brunatnej oraz rdzy żółtej.

Ponieważ tegoroczna pogoda jest bardzo dobra dla infekcji chorób podstawy źdźbła a szczególnie łamliwości podstawy źdźbła proszę zwracać uwagę na tego patogena, który w tym roku może stanowić duże zagrożenie dla ozimin. Oczywiście intensywność rozwoju chorób oraz konieczność wykonania zabiegu zależy od regionu Polski. 

Według PROGNOZ SYGNALIZACYJNYCH największe zagrożenie istnieje na południowo – zachodniej Polsce – gdzie zabieg T1 praktycznie powinien być już wykonany w najbliższym czasie jeżeli nie został już wykonany. Co do zachodniej części Polski oraz na południu sytuacja fitosanitarna jest podobna. Oczywiście podejmując decyzję o potrzebie wykonania zabiegu pestycydowego należy brać pod uwagę:

• Termin Siewu
• Cechy odmianowe 

Pod koniec tygodnia spodziewamy się drugiego nalotu słodyszka rzepakowego, możemy się także już spodziewać pierwszych nalotów chowacza podobnika. Przypominam o zabiegu przed kwitnieniem, który będzie zwalczał słodyszka rzepakowego oraz pierwsze naloty chowacza podobnika. Oczywiście pamiętajmy o PSZCZOŁACH i innych zapylaczach oraz pożytecznej entomofaunie FILARZE INTEGROWANEJ OCHRONIE ROŚLIN.

Proszę także pamiętać, że przed siewami buraka cukrowego jak i kukurydzy i sadzeniu ziemniaków aplikujemy REWITAL PRO+ (więcej informacji na temat produktu na stronie: rewital.procam.pl).

Tam gdzie w gospodarstwie mamy problem ze wschodami buraka cukrowego oraz ziemniaka i innych warzyw, i może to być spowodowane żerowaniem nicieni stosujemy NEMATADO BIOCONTROL.

Tam gdzie na oziminach mamy problemy po przymrozkach stosujemy bioregulator, antystresor ImPROver (więcej informacji na temat produktu na stronie: improver.procam.pl).

Przy zabiegach herbicydowych na zbożach kiedy opryskiwacz po płukaniu wjedzie na plantacje rzepaku proszę pamiętać o myciu opryskiwaczy z użyciem PEST AUT. 

Tam gdzie tworzymy MIESZANINY ZBIORNIKOWE proszę pamiętać o aplikacji ISOTAK PRO+.

Jeżeli chcemy dokładnie i precyzyjnie dotrzeć do podstawy źdźbła na choroby w T1 a pszenica jest już dobrze rozkrzewiona i dotarcie cieczy użytkowej jest utrudnione bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu HURRICANE PRO+.

Przy zwalczaniu słodyszka z zastosowaniem preparatu MAVRIK 240 EW pamiętajmy o zastosowaniu preparatu obniżającego kwasowość wody ISOTAK PRO + (więcej informacji na temat produktu na stronie isotak.procam.pl).

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

Polecamy

 
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ.