PROCAM uczestniczył w XV Konferencji Sekcji Biologicznej Ochrony Roślin przed Chorobami PTFit, która odbyła się 20-21.10.2016 na Uniwersytecie Technologiczno – Przyrodniczym im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy.
 
Głównym tematem konferencji były „Nowe osiągnięcia w biologicznej ochronie roślin przed chorobami.” Konferencja odbyła się pod przewodnictwem Prof. dr hab. inż. Czesława Sadowskiego Przewodniczącego Sekcji Biologicznej Ochrony Roślin przed Chorobami PTFit. 

Podczas konferencji przedstawiono wiele ciekawych wykładów i posterów związanych z ochroną roślin przedstawionych przez ekspertów z dziedziny fitopatologii polskich naukowców z instytutów i uczelni rolniczych. 

Temat zaprezentowany przez PROCAM brzmiał: „Firma PROCAM w poszukiwaniu biologicznych produktów wspomagających ochronę w produkcji zdrowej żywności.” Poster firmy PROCAM dotyczył preparatów mikrobiologicznych i szczepów bakterii, które są zawarte w znanych preparatach firmy BIO-GEN. W takich preparatach jak rewitalizer glebowy REWITAL PRO+, preparat do kontroli infekcji szkodliwymi nicieniami glebowymi NEMATADO BIOCONTROL oraz serii preparatów z grupy GUARD. Jak i nowością do kontroli żerowania szkodliwych owadów/larw glebowych w uprawie rzepaku BRASSICA GRUB. PROCAM mając na uwadze integrowaną ochronę roślin w ramach zrównoważonego rolnictwa od samego początku istnienia poszukuje firm, jak i produktów mogących uatrakcyjnić ofertę handlową względem produktów biologicznie aktywnych w materii ograniczania szkodników, jak i chorób grzybowych w uprawach rolniczych oraz ogrodniczych. 

W konferencji z ramienia PROCAM Polska udział wzięli dr inż. Dariusz Wyczling jak i doktoranci Katedry Entomologii i Fitopatologii Molekularnej UTP w Bydgoszczy Wojciech Węglarz oraz Tomasz Turów
Podczas uroczystej kolacji w ramach podziękowania za współpracę z Profesorem dr hab. inż. Czesławem Sadowskim, Dyrektor Sprzedaży i Agronomii dr inż. Dariusz Wyczling wręczył Profesorowi statuetkę „Żuławski Kłos”.


Polecamy

 
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ.