Śmietka

Ostatnie lata, a szczególnie jesień zeszłego roku, to bardzo duże zniszczenia plantacji rzepaku ozimego przez żerowanie larw śmietki kapuścianej Phorbia brassicae Bche.

Przyroda, jeżeli chodzi o występowanie szkodników czy patogenów, nie zna próżni i bardzo dobrze się uzupełnia. Śmietka kapuściana to muchówka dorastająca do 6 mm z bardzo charakterystyczną czerwoną plamką na srebrzystym czole. Co do szkodliwości to jak to u muchówek szkodliwe są formy żerujące larw. 

Szkodliwe larwy są barwy żółto kremowej bez wyraźnie wykształconej głowy oraz bez wykształconych nóg. Aparat gębowy jest wyposażony w tzw. haki gębowe. Wobec szkodliwości to larwa śmietki żeruje oraz wyrządza dość znaczne szkody nie tylko w uprawie rzepaków, ale może przede wszystkim w uprawie warzyw takich jak kapusta, brokuł, brukiew. Co do bazy pokarmowej to tak jak przy okazji rozwoju i przetrwania kiły kapustnych, śmietki żerują także na dziko rosnących chwastach jak tobołki, tasznik, gorczyca pola czy rzodkiew świrzepa

Względem biologii śmietki kapuścianej to najważniejsza informacja jest taka, że tego szkodnika mamy III pokolenia rozwoju  i to właśnie to III pokolenie dla rozwoju rzepaku ozimego jest najgroźniejsze. Muchówka przepoczwarcza się w glebie, a III jej pokolenie wylatuje właśnie w momencie kiedy mamy pierwsze wschody sianych w sierpniu rzepaków. Wrzesień i początek października to okres intensywnego składania jaj przy szyi korzeniowej, a samica może złożyć do 100 białych, podłużnych jaj. W zależności od temperatury po około 4-8 dniach wylęgają się larwy, które natychmiast przystępują do żerowania wokół szyi korzeniowej rzepaku. Wraz ze wzrostem korzenia jak i larwy, szkodnik „schodzi” żerując w dół korzenia. 

Na korzeniu powstają głębokie rany, które mogą być otwartą drogą do infekcji patogenów grzybowych jak i bakteryjnych, a także stanowią doskonałe miejsce do żerowania innych szkodników glebowych. W miejscach żerowania widzimy zbrunatniałą tkankę roślinną, a korzenie podobnie jak część nadziemna są zdeformowane i niedorozwinięte. 

W skrajnych wypadkach na plantacjach można zauważyć całe połacie pól z uszkodzonymi roślinami, gdzie korzenie były tak zgryzione, że system korzeniowy odpadł po wyjęciu go z gleby. Rośliny zamierały stojąc, w ten sposób uszkodzenia podczas żerowania larw rośliny są bardzo podatne na infekcje przez werticiliozę oraz suchą zgniliznę kapustnych, a także takie egzemplarze są bardziej podatne na przymrozki i mrozy nadchodzącej zimy. 

Co do zwalczania i podania terminu wykonania oprysku bardzo ważna jest w tym wypadku sygnalizacja zgodnie z Integrowaną Ochroną Roślin. 

Próg ekonomicznej szkodliwości co do zwalczania śmietki kapuścianej to 1 muchówka wyłapana w ciągu 3 dni w żółte naczynia.

Polecamy

 
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij ZAMKNIJ.