36. Olimpiada Młodych Producentów Rolnych 23 marca 2018

Nawozy mikroelementowe Mikro Expert były jednymi z głównych nagród na 36. Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych 2018, której finał odbył się na targach AgroTech w Kielcach.

Pierwszego dnia 23. edycji targów nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, w którym zmierzyło się kilka tysięcy młodych rolników, uczniów szkół rolniczych oraz studentów rolnictwa. Na etapie regionalnym było ich ok. 1200, a do finału na szczeblu krajowym dostało się tylko 30 z nich. Byli to najlepsi z najlepszych, ale i przed nimi postawiono niełatwe zadanie finałowe, które składało się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Po rozwiązaniu testu finaliści zmierzyć się musieli z zadaniami praktycznymi dotyczącymi budowy maszyn rolniczych, zabiegów agrotechnicznych i rozpoznawania nasion roślin oraz ich uprawy. Tak wyłoniono topową dziesiątkę.

Prestiżowe targi AgroTech w Kielcach były świetnym miejscem dla tego wydarzenia.

W komisji konkursowej zasiedli: dr hab. inż. Urszula Malaga-Toboła – UR Kraków (przewodnicząca), dr hab. inż. Dariusz Kwaśniewski – UR Kraków, dr inż. Urszula Sadowska – UR Kraków, dr inż. Dariusz Baran – UR Kraków, mgr inż. Krystyna Banaś – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Kielcach ŚODR Modliszewice, dr inż. Małgorzata Powałka – z magazynu technologii bezorkowych Bez Pługa.

Podobnie jak w latach ubiegłych, młodzi producenci rolni prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy rolniczej. Laur zwycięstwa otrzymał Roman Bathelt (woj. śląskie), na drugim miejscu uplasował się Andrzej Szubert (woj. łódzkie), a trzeci był Dawid Nenczak (woj. kujawsko-pomorskie).

Będący jedną z głównych nagród nawóz mikroelementowy Mikro Expert to preparat przeznaczony do stosowania dolistnego. W jego skład wchodzi 5% azotu, 10% tlenku magnezu, 26% dwutlenku siarki, oraz mikroelementy: miedź, mangan, magnez. Stosuje się go w zbożach i warzywach w ilości 1 kg/ha, a w kukurydzy, buraku i rzepaku – 1,5-2 kg/ha.

Laureaci olimpiady stanowią wzór w swoich lokalnych społecznościach, a zarazem swoisty pas transmisyjny dla nowych technologii w rolnictwie. Nawozy dolistne, takie jak Mikro Expert, zdobywają coraz większą popularność, bo efekt ich działania jest widoczny gołym okiem. Aplikacja dolistnych preparatów mikroelementowych, popularnie zwanych „odżywkami”, wpływa pozytywnie na wigor roślin oraz jakość plonu. Ważne jest to, że można je mieszać z insektycydami i fungicydami, a to stanowi spore ułatwienie w ich włączaniu w plan prac na gospodarstwie. Spodziewać się można, że młode pokolenie rolników, takich jak laureaci tegorocznej olimpiady, częściej stosować będzie tego typu środki, a dzięki temu osiągnie większe sukcesy w uprawie.