szkodnik-na-roslinie

Komunikat FITO 1 czerwca 01 czerwca 2018

Doradcy PROCAM prezentują tabelę zagrożeń fitosanitarnych wykonaną na podstawie informacji i zdjęć diagnostycznych przysyłanych przez Doradców z Grupy Technicznej. Proszę zwrócić uwagę, że mamy dużą ilość pól obsianych zarówno przez rzepak jary jak i pszenicę jarą. Tak jak widać w tabeli mamy wylot i szkodliwość II pokolenia chowacza podobnika oraz II pokolenia pryszczarka kapustnika. Temperatura wysoka sprzyja, że następne pokolenia owadów pojawiają się szybciej i stąd należy być czujnym i szybciej reagować na rzepaku jak i na zbożach. To samo dotyczy skrzypionek, a szczególnie mszyc i pryszczarka zbożowego, które bez opamiętania składają jaja na dolnej stronie liści pszenicy, a pierwsze pokolenie larw migruje i żeruje już w wewnątrz źdźbła zbóż. Doradcy sygnalizują także narastające zagrożenie pojawem mszyc. Ponieważ wysoka temperatura sprawia, że w tym roku te szkodniki nie będą potrzebowały drugiego żywiciela, co jak 3 lata temu może sprawić problem z jesiennym zwalczaniem tych wektorów wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.

Co do sygnalizacji wylotu motyla omacnicy prosowianki to mamy już założone 3 hodowle szkodliwego motyla w 3 miejscowościach. Jest to ważna informacja nie tylko dla tych z Was których Klienci zakupili preparat OstriniaSTOP:

  • Skarszewy
  • Kwidzyn
  • Głębokie

 

Jeżeli chodzi o infekcje chorób grzybowych na zbożach to mimo panującej suszy fizjologicznej od kilkunastu dni, w łanie mamy kroplę infekcyjną i nie należy tego lekceważyć bo mimo wszystko jest to wystarczające do infekcji. W tym czasie szczególnie na plantacjach sianych pszenica po pszenicy powinniśmy się spodziewać dużego wystąpienia brunatnej plamistości liści, żółtej rdzy oraz septoriozy paskowanej pszenicy. Do tego proszę zwrócić uwagę na szkodniki w kłosie (wciornastki, pluskwiaki, mszyce).

Co do stonki ziemniaczanej to Doradca Michał Dąbrowski sygnalizuje, że w tym roku płodne samice potrafią złożyć ponad 1000 sztuk jaj co przełoży się na dużą ich szkodliwość i trudność zwalczania. Panujące temperatury mogą także spowodować wzrost wystąpienia, a tym samym szkodliwości żerowanie mszyc ziemniaczanych czyli większej infekcji wirusów ziemniaczanych ( Y, L, M, X … )

Prosimy zwrócić uwagę też na pojaw chrabąszczy (ogrodnica niszczylistka, kłosiec nałanek) oraz opuchlaków – pogoda sprzyja powstawaniu większej ilości pokoleń tego szkodliwego ryjkowca przeciw któremu używać można preparatu OtiorSTOP chociażby w truskawkach i innych plantacjach sadowniczych.

Buraki cukrowe to w dalszym ciągu infekcje zgorzeli powschodowych oraz żerowanie śmietki ćwiklanki i mszycy trzmielinowo burakowej.