KOMUNIKAT FITO 24 kwietnia 2018

Mamy lokalnie przekroczony próg szkodliwości chowacza podobnika oraz słodyszka rzepakowego. To samo dotyczy skrzypionek zarówno skrzypionki zbożowej oraz tak jak na zdjęciu skrzypionki błękitek. Żerów jest dziś naprawdę dużo. Oprócz tego lokalnie możemy diagnozować pchełki zbożowe na oziminach ale gorzej i więcej na jarych, wyrządzające pokaźne szkody jak na załączonym zdjęciu. Co do chorób grzybowych to w dalszym ciągu skupiamy się na mączniaku prawdziwym zbóż i traw oraz septoriozy paskowanej liści pszenicy. Jest po opadach deszczu i jest w miarę ciepło jak w „komorze wilgotnej” na mikrobiologii. Także w najbliższych dniach możemy się spodziewać mocniejszych infekcji, nawodnienia owocników zarówno tych konidialnych jak i workowych co będzie powodowało pęknięcia owocników i dalszych infekcji np. liści zbóż. Proszę też pamiętać, że teraz jest najlepszy czas na zabezpieczenie w T1, podstawy źdźbła jak i systemu korzeniowego przed łamliwością podstawy źdźbła jaki i innymi chorobami zgorzelowymi, które jak widać na zdjęciach już infekują zboża.

Tam gdzie macie Państwo siewki bobowatych proszę zwrócić uwagę na bardzo duże żerowanie chrząszczy oprzędzików a także pojawiające się mszyce i zmieniki.

W dalszym ciągu należy monitorować plantacje buraków na obecność szarka komośnika. Jak widać na załączonym zdjęciu chrząszcz ten może w jedną dobę skonsumować do kilkunastu siewek buraka cukrowego.

W celu szczegółowego określenia programu ochrony roślin zachęcamy Państwa do kontaktu z doradcami firmy PROCAM, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i po lustracji plantacji zaproponują konkretne rozwiązania.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.