Wyloty chowacza brukwiaczka oraz pojedynczych sztuk chowacza czterozębnego 09 kwietnia 2018

Grupa Techniczna PROCAM uruchamia szczególnie w środkowych oraz południowych jak i zachodnich województwach kraju Czerwony Alert Szkodnikowy, prognozuje na najbliższe dni liczne, początkowe ale już masowe wyloty chowacza brukwiaczka oraz pojedynczych sztuk chowacza czterozębnego.


Aktualizacja 10.04.2018 województwo pomorskie

Doradcy Agrotechniczni PROCAM dokonali dziś połowów chowaczy z rana 10.04.2018 na trasie z Gdańsk obwodnica południowa – Tczew:

Znaleziono:

• Wróblewo – 20 sztuk chowacz czterozębny / 3 sztuki chowacz brukwiaczek / 2 słodyszek rzepakowy / 1 skrzypionka zbożowa
• Grabina Zameczek – 10 sztuk chowaczy
• Pordenowo – 12 sztuk chowaczy
• Koźliny – 3 sztuki chowacz brukwiaczek (ale za to duże „tłuste” samice)
• Tczew – 5 sztuk chowacz czterozębny / 1 sztuka chowacz brukwiaczek / słodyszek rzepakowy 3 sztuki / skrzypionka zbożowa

Jak widać większość wyłapywanych szkodników to chowacz czterozębny. Jeżeli mielibyśmy wyrokować to środa / czwartek na Żuławach czas będzie zaczynać ZABIEGI INSEKTYCYDOWE !


W najbliższych dniach, po przekroczeniu progu szkodliwości czas na zabiegi insektycydowe.
Preparaty, które można stosować na tego szkodnika to insektycydy zawierające w swoim składzie chloropiryfos. Substancja biologicznie czynna chloropiryfos atakuje system nerwowy i oddechowy owada. Ochrania rośliny do 10-14 dni po zabiegu przez działanie żołądkowe (larwa chowacza) oraz gazowe i kontaktowe (postać dorosła chrząszcza).

Jeżeli temperatura w nocy dość wyraźnie spada to proszę pamiętać, ze podczas południowej operacji słońca temperatura będzie dochodziła w niektóre dni do prawie 20 °C i te kilka godzin w dzień wystarczy aby doszło do złożenia jaj w zagłębienia w dopiero co wzrastające łodygi.

Ponieważ oprócz temperatury, która warunkuje rozwój owadów pamiętajmy, że w tych nadchodzących dniach będziemy mieli dużo wilgoci co przy temperaturach powyżej 12 – 15 °C będzie warunkowało w rzepaku szczególnie dalszymi infekcjami szarą pleśń oraz suchej zgnilizny kapustnych a w pszenicy mączniaka prawdziwego zbóż i traw a także septoriozy paskowanej liści pszenicy i rdzy.

Jesteśmy w okresie siewów bobowatych, gdzie zwracamy uwagę na zaprawianie ich bakteriami brodawkowatymi, przypominam o aplikacji szczepionki bakteryjnej RHIZOBIUM. Przy okazji prosimy zwracać uwagę w fazie wschodów bobowatych na lot muchówek czyli szczególnie szkodliwej w tej fazie wzrostu śmietki kiełkówki oraz żerowania oprzędzików.

Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś skontaktuj się Doradcami z firmy PROCAM – kontakt.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.