PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Komunikat Fitosanitarny PROCAM 31.03.2023

Komunikat Fitosanitarny PROCAM 31.03.2023

Pszenica w przypadku większości plantacji zakończyła fazę krzewienia, co stanowi dobry moment na aplikację drugiej dawki azotu. Przypada ona w zakresie BBCH 29-31 i kształtuje liczbę źdźbeł na jednostce powierzchni, liczbę kłosów oraz ziarniaków w kłosie.

 Warto jednak mieć na uwadze, że w azot (zwłaszcza w formie azotanowej N-NO3) podany na początku wydłużania pierwszego międzywęźla (BBCH 29-30) będzie wzmacniał pędy i tym samym ograniczał ich redukcję. Jest to opcja dla plantacji sianych w późniejszych terminach, wymagających jeszcze dokrzewienia.

Pogoda w najbliższych dniach nie będzie nas rozpieszczać pod kątem temperatury (przymrozki), co utrudni wykonywanie wszelkich zabiegów, ale pozwoli na wysiew nawozów i efektywne ich działanie (przelotne opady deszczu).

  • Plantacje dobrze rozwinięte, odpowiednio zagęszczone łany, BBCH 29-30 – formy azotu wolniej działające
  • Plantacje słabsze, niedokrzewione, BBCH 29-30 – formy szybciej działające (N-NO3)

 Strategia nawożenia powinna być oparta na wielkości zakładanego plonu oraz ilości azotu zaaplikowanego w pierwszej dawce (N1+N2 = 140-150 kg N na plon 8-9 ton).

Po ustabilizowaniu się temperatury warto pamiętać o zastosowaniu mikroelementów serii: Proleaf, Polypro+ oraz NHCa Delta.

 

Pszenica ozima Chevignon siew 24.09.2022 po pszenicy i międzyplonie z rzodkwi i bobiku. Czwarty liść z pierwszego kolanka już wyszedł w 50 %. Kłosek około 2 mm zaczyna się faza strzelania w źdźbło BBCH 30/31 czas na skracanie.

W uprawie rzepaku przed nami kilka dni ocieplenia i czas na zabiegi związane z rewitalizacją jak i skracaniem oraz dobiciem ostatnich nalotów CHOWACZY ŁODYGOWYCH. Zwracamy uwagę na sinusoidalną temperaturę szczególnie na rzepakach spowodowała DEAKLIMACJĘ roślin co może w konsekwencji skutkować min. SZARĄ PLEŚNIĄ, ale także jak widać na zdjęciach rozwarstwieniem błon roślinnych i zniekształceniem stożka wzrostu. Podczas tego okna pogodowego można właśnie przy okazji rewitalizować te „przetrącone” rośliny (także zboża) niskimi temperaturami. Pamiętajmy szczególnie o bioleguratorach: imPROver czy CALKORIUM nie zapominając o energetycznym fosforze zawartym w Proleaf MAKRO P. Wraz z tym wjazdem w pole dobrze wykorzystane będzie nawożenie dolistne tzn Bor, mikroelementy Proleaf Max, makroelementy głównie Fosfor – Makro P oraz azot i wapń w NHCa Delta. W wielu regionach pęd główny rzepaku już się wydłuża co oznacza, że niebawem potrzebny będzie pierwszy zabieg fungicydowo-regulacyjny, temperatury powyżej 10°C sprzyjają wzrostowi nawet w dni pochmurne.

  

 

 

 

 

 

 

 

Wczesne ziemniaki już leżą w redlinach. Spadek temperatury w tym tygodniu był znaczący, lokalnie termometr wskazywał nawet 12 kresek poniżej zera. Dla ziemniaków to nie było obojętne i niektóre plantacje zostały uszkodzone. W takiej sytuacji zaraz po zdjęciu folii i agrowłókniny należy wykonać czyszczenie plantacji fungicydem i produktem imPROver w dawce 1l/ha silnie stymulować rośliny do wzrostu i rozwoju.

Niezmiennie szykujemy materiał do sadzenia ziemniaków późniejszych. Nie startujmy z sadzeniem zbyt wcześnie (w nieogrzaną dobrze glebę), stanowi to ryzyko większego porażenia przez rizoktoniozę ziemniaka.

Przed sadzeniem sadzeniaki pobudzamy, czyli zostawiamy ziemniaki w ciepłym miejscu na kilka dni przed sadzeniem (niech jak największa liczba oczek na bulwach się otworzy i pojawią się w nich małe kiełki).

Kiedy cały materiał i sprzęt jest gotowy do sadzenia nie zapominajmy o zaprawianiu. W tym celu używamy Moncut 460 SC lub Allstar – podstawowe ubezpieczenie uprawy.

Doradcy z Grupy Technicznej PROCAM prowadząc lustracje magazynów zwracają uwagę na duże obłożenie nasion bobowatych przez chrząszcze z rodziny strąkowcowatych. Na zdjęciu STRĄKOWIEC GROCHOWY zasiedlający groch. Na dzień dzisiejszy chrząszcze szkodnika są schowane wewnątrz nasiona. W celach diagnostycznych załączam zdjęcie oprzędzika, którego też można znaleźć w przechowywanych nasionach. Jednak szkodnik ten nie żeruje na nich.

Rysunek 3 Strąkowiec grochowy