PROCAM Agronomia Sukcesu > Choroby > Brunatna plamistość liśći

Brunatna plamistość liśći
Choroby

Charakterystyka brunatnej plamistości liści

Brunatna plamistość liści to nazwa choroby grzybowej atakującej uprawy rolne lub ogrodnicze i objawiające się na liściach w postaci charakterystycznych plam.

Jakie uprawy atakuje brunatna plamistość?

Brunatna plamistość liści atakuje uprawy pszenicy, rzadziej pszenżyta zwłaszcza w uprawie w monokulturze, gdzie stosuje się uproszczoną uprawę gleby i na powierzchni gleby znajduje się sporo resztek pożniwnych. W zbożach chorobę tę wywołuje grzyb Pyrenophora tritici-repentis.

Jakie są objawy brunatnej plamistości liści?

Objawy brunatnej plamistości liści zaczynają się od pojawienia się drobnych, brunatnych plamek, które szybko się powiększają, przybierając podłużny, soczewkowaty kształt z nieregularnymi brzegami i charakterystycznym ciemnym punktem w centrum. Wokół zmian chorobowych rozwija się żółta, chlorotyczna obwódka. W miarę rozwoju infekcji sąsiednie plamy mogą się ze sobą łączyć, obejmując coraz większe fragmenty liścia. Patogen cechuje się bardzo krótkim czasem inkubacji — w zależności od temperatury pierwsze objawy mogą się pojawić już po 3–5 dniach od zakażenia, przy czym w przedziale temperatur 15–18°C czas ten wynosi około 3 dni. Rozwojowi choroby sprzyjają warunki takie jak wysokie nasłonecznienie, częste rosy i mgły, a także wietrzna pogoda, które ułatwiają produkcję i rozprzestrzenianie się zarodników.

Jak rozpoznać brunatną plamistość liści?

W przypadku zbóż chorobę można rozpoznać po występowaniu żółtych plam z brunatnym środkiem, które z czasem rosną i stają się coraz liczniejsze. Obejmują one blaszki liściowe, które z czasem zasychają.

Jak wygląda brunatna plamistość liści?

Na liściach pomidora brunatna plamistość liści tworzy najpierw żółtawe plamki o rozmytych brzegach żółtawe plamki o rozmytych brzegach, które z czasem brunatnieją i powiększają się.

Okres i miejsce występowania brunatnej plamistości liści

Brunatna plamistość liści pszenicy i innych zbóż może atakować rośliny już w fazie kiełkowania i krzewienia. Jednakże najintensywniej atakuje w okresie strzelania w źdźbło i formowania liścia flagowego.

Kiedy może się pojawić brunatna plamistość liści?

Brunatna plamistość liści zbóż może atakować uprawy w szerokim spektrum temperatur, choć optymalnym zakresem jest 10–18°C.

Brunatna plamistość liści – zapobieganie

Podstawą zapobiegania brunatnej plamistości jest odpowiednia agrotechnika. Choroba wymaga pozbywania się resztek pozbiorczych. Dotyczy to zarówno resztek zbóż, jak i pozostałości pomidorów. Można je przyorać lub spalić po zebraniu. W uprawach polowych ważny jest odpowiedni płodozmian. Rozwojowi choroby zapobiega też zrównoważone nawożenie NPK.

Brunatna plamistość liści – zwalczanie

W razie wystąpienia, jaką jest choroby brunatna plamistość liści, zwalczanie należy oprzeć na odpowiedniej ochronie. W uprawach zbóż można sięgnąć po wybrane środki zawierające substancje czynne należące do triazoli lub strobiluryn, a także zawierające karboksyamidy.

Skuteczne środki na brunatną plamistość liści

Gdy w zbożach wystąpi brunatna plamistość liści, oprysk może zawierać takie substancje aktywne jak: azoksystrobina, mefentriflukonazol, fenpropidyna i inne.

Brunatna plamistość liści – cykl rozwojowy

Na wiosnę z zimujących przetrwalników wyrasta grzybnia, która wytwarza zarodniki konidialne. Te z kolei infekują rośliny, na których pojawiają się oznaki choroby i rozwijają kolejne pokolenia grzybów.

Jakie są przyczyny rozwoju brunatnej plamistości liści?

Rozwojowi choroby sprzyjają przede wszystkim zaniedbania w agrotechnice. Szczególnie groźne są uprawa w monokulturze lub uprawa pokrewnych gatunków po sobie. Chorobie sprzyja też uprawa podatnych na nią odmian.
Nie bez znaczenia są też warunki pogodowe, w szczególności wysoka wilgotność i temperatura.

Jakie są skutki rozwoju brunatnej plamistości liści ?

Brunatna plamistość liści u zaatakowanych upraw prowadzi do zmniejszenia aktywności fotosyntezy. Skutkuje to przede wszystkim zmniejszeniem plonu. W przypadku buraka cukrowego choroba, oprócz spadku plonu, prowadzi do zmniejszenia zawartości cukru w korzeniach.

Szkodliwość brunatnej plamistości liści

Patogen może spowodować w zbożach straty sięgające nawet 50% potencjalnego plonu. W uprawach ziemniaków straty mogą wynieść 45% zebranego plonu, choć mogą być większe, ponieważ choroba atakuje także bulwy znajdujące się w przechowalniach.

Czytaj więcej