PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > PROCAM GARDEN > EGZOTYCZNE I NIE TYLKO ROŚLINY DRZEWIASTE NA OGRODACH OZDOBNYCH KLIENTÓW PROCAM GARDEN

EGZOTYCZNE I NIE TYLKO ROŚLINY DRZEWIASTE NA OGRODACH OZDOBNYCH KLIENTÓW PROCAM GARDEN

Na pewno niejednokrotnie będąc na ogrodach swoich znajomych czy Klientów zastanawiacie się Państwo z jakim gatunkiem botanicznym mamy do czynienia.

Nie jest to zwykły klon, brzoza czy pospolity świerk nie mówiąc o sośnie zwyczajnej. Coraz więcej na naszych ogrodach sadzimy roślin drzewiastych, które wydawałoby się nie powinny się u nas utrzymać chociażby ze względu na panujący klimat.

Jeżdżąc po naszym pięknym kraju w okresie Dni Pola PROCAM, które przed nami, widzę bardzo licznie prezentowane na ogrodach przepiękne egzotyczne egzemplarze. Szczególnie godnie prezentują się w okresie kwitnienia, które w większości przed nami.

Zacznę od niekiedy monumentalnych drzew z „odrapaną„ korą czyli od platanu klonolistnego. Bardzo ładnie prezentują się w okresie kwitnienia tulipanowce z ich delikatnymi kwiatami przypominające kwiaty tulipana, katalpy czy kasztanowce i grochodrzew biały. Nie zapominajmy o miłorzębach czy purpurowych bukach, kolumnowych grabach i dębach. Ci z Państwa, którzy gustują w pieczonych kasztanach na pewno zwrócą uwagę na kasztana jadalnego lub skrzydłorzech kaukaski.

Oczywiście oprócz drzew liściastych na ogrodach identyfikujemy różne gatunki iglaste ze strzelistymi jodłami, daglezjami zielonymi i starodawnymi cisami w formie drzewiastej. To właśnie z daglezji pozyskano najdłuższą deskę na Świecie a możecie ją Państwo zobaczyć w Szymbarku koło Kościerzyny.

Oczywiście nie wszystko tak wygląda pięknie jakby się nam wydawało. Jako przykład problemów fitosanitarnych z egzotami niech posłużą dwa problemy, z którymi borykamy się na ogrodach ozdobnych. Na kasztanowcach mamy problem, który nazywa się gąsienica szrotówka kasztanowcowiaczka a na platanach bardzo groźny patogen antraknoza platana.

Jeżeli macie Państwo problemy z identyfikacją botaniczną egzotycznych drzew lub z ich ochroną to tu także zapraszamy do współpracy z Doradcami z PROCAM Garden.