KOMUNIKAT FITOSANITARNY 01 sierpnia 2019

Uwaga śmietka kapuściana nadchodzi – przygotuj DeliaSTOP

Nadszedł czas zbioru i liczenia plonów rzepaku i zbóż. Odmiany będące w ofercie handlowej PROCAM są na czele wśród plonujących. Duża część zasług przypada także dodatkowi do nasion rzepaku czyli SuperPOWER oraz preparatowi DeliaSTOP. Szczególnie polecamy produkty związane ze szkodliwością i żerowaniem III pokolenia śmietki kapuścianej. Jako antidotum na te dolegliwości aplikację (zaprawianie nasion lub/i oprysk roślin) DeliaSTOP.

Na podstawie prowadzonych od kilku tygodni sygnalizacji o zagrożeniu oraz prognoz krótkoterminowych, doradcy PROCAM przewidują, że w tym roku (ze względu na specyficzny układ temperaturowo-wilgotnościowy) będzie duży problem ze śmietką kapuścianą. Ilość rejestrowanych na dzień dzisiejszy bobówek szkodnika oraz żerujących larw II pokolenia (na plantacjach warzyw oraz na samosiewach rzepaku) jest duża jak nigdy od momentu prowadzenia szczegółowych rejestracji występowania szkodnika przez naszych doradców. Dlatego warto zwracać uwagę na początkową ochronę systemu korzeniowego rzepaku. Ten element ochrony wraz z zastosowaniem SuperPOWER (zaprawianie) oraz REWITAL PRO + (do gleby) będzie zapewniał zdrowy system korzeniowy, a także będzie zwiększał pojemność sorpcyjną wody (próchnica), a to wszystko sumuje się w przedłużeniu wegetacji zwiększając więc plon, a oto w tym biznesie przecież chodzi.

W tym roku zwróciliśmy uwagę na duże porażenie przez suchą zgniliznę kapustnych oraz objawy porażenia przez Verticillium dahliae. To między innymi żerowanie larw śmietki kapuścianej powoduje silniejsze infekcje tych patogenów, a pośrednio działanie DeliaSTOP niweluje ich destrukcyjne działanie, co w tym roku było widoczne szczególnie na plantacjach chronionych produktami BIO-GEN.

Jako wspomaganie sygnalizacji bezpośredniej można użyć pułapek pokarmowo zapachowych, a także wykorzystać pułapki biologiczne z siewkami rzepaku.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.