KOMUNIKAT FITOSANITARNY 06 sierpnia 2019

6 lipca 2019 roku w Krąpieli i Maszewie miał miejsce Dzień Ziemniaka zorganizowany przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków “PLANTATOR”. Dzień Ziemniaka organizowany jest od kilkunastu lat jako wydarzenie o charakterze szkoleniowym i integracyjnym. Przedstawiona na relacji proponowana ochrona uprawy, pokazuje możliwy do osiągnięcia dodatkowy procent ogólnego planu ekonomicznego.

Doradcy PROCAM sugerują, że utrzymując plantacje ziemniaków w absolutnym zdrowiu, a także przy możliwej maksymalizacji nawożenia można otrzymać rekordowy plon ponad 600 dt ziemniaków. Jednak aby doprowadzić do takiego plonu należy jeszcze w tym sezonie wegetacyjnym dać odpór zarazie ziemniaka, która w ostatnich dniach przybrała na złośliwości oraz zwalczyć letnie formy stonki ziemniaczanej. Należy też wyraźnie ograniczyć szkodliwość mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej, nie tylko w interesie plonu ziemniaków ale i jesiennej wegetacji rzepaków.

Proszę też pamiętać o ostatnich zabiegach fungicydowych, ze względu na panujące w tym roku infekcje Verticillium albo–atrum, a także na zarazę zasiedlającą bulwy schodzące niedługo do magazynów. Podkreślamy aby przy lustracjach ziemniaków zwrócić uwagę na nicienie, aby w przyszłych latach skutecznie je ograniczać (mątwik ziemniaczany, mątwik agresywny oraz niszczyk zjadliwy) stosując Nematado Biocontrol.

SUPERPOWER I CHOROBY PODSTAWY ŹDŹBŁA ZBÓŻ

Poniżej znajdują się zdjęcia diagnostyczne dotyczące początku wegetacji zbóż zaraz po siewie, czyli chorób zgorzelowych. Choroby te dotyczą upraw zbóż słabo i źle chronionych. Podstawą do ochrony w takim wypadku są zaprawy nasienne np. Beret Trio 060 FS oraz Difend Extra FS. W systemie Power SEEDS są bakteryjne dodatki (w szczególności Zgorzel STOP i SuperPOWER) modyfikujące strefę korzeniową, tak aby dodatkowo chronić system korzeniowy zbóż oraz stymulując jego wzrost (większy prszyrost masy korzeniowej i nadziemnej). W lata przekropne w połączeniu z wysokimi temperaturami, takich jak tegoroczne lato, mamy dużą kompensację patogenów korzeniowych. Szczególnie w tym roku zwracajmy uwagę na porażenia przez:

  • zgorzel podstawy źdźbła;
  • fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni;
  • łamliwość źdźbła zbóż;
  • i w mniejszym stopniu na porażenie przez ostrą plamistość oczkową.

Zaprawę SuperPOWER można zaprawiać także nasiona rzepaku i kukurydzy. SuperPOWER to swoista polisa ubezpieczeniowa na suszę. Wzrost masy korzeniowej prowadzi do głębszej penetracji systemu korzeniowego, co w efekcie prowadzi do zwiększenia poboru wody z większej powierzchni w profilu glebowym.

STONKA KUKURYDZIANA, ŻEROWANIE I SZKODLIWOŚĆ

Oprócz omacnicy prosowianki kukurydzy zagraża także stonka kukurydziana. Zwracamy uwagę na dwoistość żerów. Larwy tego inwazyjnego chrząszcza żerują na powietrznych korzeniach (tworząc w konsekwencji łabędzią szyję), a dorosłe szkodniki wżerają się w ziarniaki tworząc głębokie rany. Lustrując kukurydzę na obecność już żerujących gąsienic omacnicy i potwierdzenia, że OstriniaSTOP daje sobie z tym szkodnikiem radę, zwracajcie uwagę na stonkę, aby żerowanie to nie poszło na konto szkodliwego motyla.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.