choroby-roslin

KOMUNIKAT FITOSANITARNY 07 maja 2019

Pogoda, szczególnie opady atmosferyczne i temperatura warunkująca występowanie szkodników – szczególnie infekcji grzybów patogenicznych, kolejny raz nas zaskoczyła i stawia przy prognozowaniu, sygnalizacji oraz co do oceny fitosanitarnej, bieżących zagrożeń w uprawach rolniczych. Burze i duże opady deszczu powodują lokalnie nawet masowe występowanie chorób, a na południu Polski występuje duże zagrożenie szybkiego wzrostu szkodników owadzich. Dlatego też zalecamy by w tym roku podchodzić do ochrony bardzo indywidualnie zarzucając działanie schematyczne.

RZEPAK

Rzepak w całym kraju, w zależności od terminu siewu oraz pogody (braki opadów) przechodzą pełnię kwitnienia, a niekiedy nawet opadanie płatków – to czas zabiegów na zgniliznę twardzikową. W poprzednich komunikatach informowaliśmy o ilości sklerot warunkujących możliwość dużej infekcji. Wybór terminu zabiegu zależy od ilości wilgoci w glebie i łanie. Wykonane w ostatnich dniach testy płatkowe wykazały bardzo duże ilości zarodników Sclerotinia sclerotiorum (twardnica pasożytnicza) na płatkach rzepaku, to początek dużych infekcji – szczególnie na południu Polski. Nie mieliśmy jeszcze szczytu występowania i szkodliwości chowacza podobnika, zalecamy ciągłą gotowość na jego zwalczanie. Od południowego wschodu i zachodu pojawiają się pierwsze naloty pryszczarka kapustnika. W miejscach występowania ponadnormatywnych opadów (duża wilgoć w łanie) mogą się znaleźć pierwsze infekcje szarej pleśni.

ZBOŻA

W zbożach, tak jak wyżej – tam gdzie pojawiły się opady, przy dużej ilości starej grzybni, patogenicznych i zwartych łanach pojawiają się duże infekcje mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozy paskowanej liści pszenicy i rdzy szczególnie rdzy brunatnej. Na pszenżytach są już pierwsze owocniki rdzy żółtej dlatego spodziewajmy się infekcji tego patogena na podatnych odmianach pszenicy. Nowością w tych okolicznościach przyrody jest występowanie na dużej ilości odmian pszenicy dość licznie brunatnej plamistości liści pszenicy czyli DTR.

UWAGA! W większości naszych plantacji zbliża się czas zabiegu na liść flagowy (T2).

W tym roku bardzo podatny na choroby jest jęczmień, a szczególnie identyfikowane choroby siatkowej plamistości liści jęczmienia oraz wszędobylska rynchosporioza. Co do szkodników to szczególnie uczulamy na żerujące skrzypionki (chrząszcze i larwy). Wraz z utrzymującą się temperaturą i brakiem opadów narasta zagrożenie pojawiającymi się już lokalnie mszycami zbożowymi i bardzo groźnymi wciornastkami. Do tego powinniśmy zaliczyć różnego rodzaju pluskwiaki jak lednica, plusknia jagodziak czy żółwinek zbożowy. Przypominamy także o sygnalizacji i szkodliwości pryszczarka zbożowego, którego pierwsze złoża jaj identyfikował na Żuławach doradca PROCAM.

BURAK CUKROWY

Dla buraka cukrowego, tak jak zawsze na etapie wschodów, najgroźniejsze jest żerowanie szkodników takich jak pchełki, drobnica burakowa, komarnice czy inne szkodniki glebowe (rolnice, pędraki) w tym na południowym wschodzie szarek komośnik oraz pierwsze złoża jaj śmietki ćwiklanki, w najbliższej perspektywie niebezpieczeństwa ograniczające powierzchnie asymilacyjną liści. Lokalnie występują także choroby zgorzelowe wśród kiełkujących siewek buraka cukrowego.

KUKURYDZA

Kukurydza w tym roku, mimo kłopotów wilgotnościowych podczas wschodów, w miarę wystartowała, a śmietka kiełkówka wystąpiła tylko lokalnie i nie było z tym dużych problemów. Teraz radzimy przygotować się na zwalczanie muchówki ploniarki zbożówki, której larwy bardzo dobrze przezimowały. Pierwsze żery są już identyfikowane na południowym wschodzie. Podczas żerowania ploniarki możemy spodziewać się już pierwszych infekcji przez głownię guzowatą na pędach i liściach. Oprócz tego proszę się przygotować na żerowanie pchełek, które w warunkach ograniczonej wilgoci będą stanowić problem. W dalszym ciągu prognozujemy duży problem z omacnicą prosowianką. Prowadzone hodowle oraz sprawdzanie zimujących gąsienic wskazują na duży problem z tym szkodnikiem. Warto mieć w pogotowiu OstriniaSTOP.

Wolne wschody motylkowych to dobry czas na żerowanie przez chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, czyli szczególnie oprzędziki zarówno oprzędzika wielożernego, jak i oprzędzika szarego.

Zwracamy uwagę na występowanie z roku na rok dużej ilości oleicy fioletowej, a także porażenie jałowców oraz liści grusz przez rdzę gruszy.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.