KOMUNIKAT FITOSANITARNY 08 sierpnia 2019

Skupiamy Państwa uwagę na aktualny etap walki z najgroźniejszym szkodnikiem w kukurydzy jakim jest omacnica prosowianka. Na zdjęciach diagnostyka żerujących gąsienic i motyli wyłapujących się w pułapki świetlne czy pułapki feromonowe. W dalszym ciągu następują kolejne naloty motyli omacnicy prosowianki. Można spodziewać się także dalszego składania jaj, wylęgu gąsienic, itd.

Będąc na plantacji kukurydzy lub trzciny cukrowej należy zwracać uwagę na:

  • żerowanie gąsienic w wiechach, kwiatach męskich,
  • następnie żerowanie kieruje się w dół głównym pędem,
  • widoczne odchody po żerowaniu gąsienic, także schowane pod osnówkami liściowymi,
  • złamane wiechy.

Prowadzone lustracje plantacji kukurydzy przez Doradców PROCAM wykazują zadowalającą skuteczność preparatu bakteryjno-zapachowego OstriniaSTOP. Jego skuteczność, w zależności od długości czasu od zabiegu, wynosi nawet do 95%, dotyczy to także kukurydzy cukrowej, która jest bardziej podatna na żerowanie tego szkodliwego motyla.

W pułapkach (nawet feromonowych) poza motylami omacnicy mogą także znajdować się motyle tj. rolnice, sówki, tantnisie czy ładny motyl niedźwiedziówka, nie mówiąc o pożytecznych błonkówkach. Nie zawsze gąsienica żerująca w kukurydzy to omacnica, może to być tak jak w tym przypadku (na zdjęciu) także błyszczka jarzynówka.

We wczorajszym komunikacie informowaliśmy o zagrożeniach mszyc żerujących na rzepaku. Dziś zwracamy uwagę także na licznie występujące mszyce na kukurydzy, które następnie będą nalatywały na zboża ozime oraz w większości mogą być wektorami wirusów, w tym wirusa żółtej karłowatości jęczmienia. W prognozach długoterminowych Doradcy PROCAM zwracają uwagę, że w tym roku możemy mieć powtórkę sprzed 3 lat, w przypadku bardzo dużych infekcje wirusowych (szczególnie na wcześnie sianych oziminach zbóż).

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.