Zagrożenia dla zbóż i rzepaku [KOMUNIKAT] 10 października 2019

Zagrożenia nalotami mszyc na zboża

Zwracamy uwagę na średnie, a lokalnie bardzo duże zagrożenie ozimin zbóż nalotami pluskwiaków. Są one wektorami patogenicznych wirusów. Szkodniki te to szczególnie groźne w okresie jesiennym uskrzydlone mszyce czeremchowo zbożowe, jak i liczne mszyce z kompleksu mszyc zbożowych. Obserwujemy na bieżąco bardzo dużą migrację form uskrzydlonych mszyc z krzewów ozdobnych (m.in. czeremcha), a także traw. Dodatkowo, obserwujemy bardzo liczne naloty z plantacji kukurydzy.

Ostatnie informacje Doradców alarmują o zagrożeniach w uprawie jęczmienia, ale także w pszenicy. Może to mieć bardzo duże i negatywne przełożenie na infekcje na przykład wirusa żółtej karłowatości jęczmienia. Oprócz mszyc będących wektorami wirusów, nie zapominajmy o skoczkach, jak zgłobik smużkowany. Jest to pluskwiak ostatnimi czasy także dość licznie rozprzestrzeniony. Może on także stwarzać problemy fitosanitarne.

Zagrożenia dla rzepaku

Na rzepaku w ostatnich latach zdiagnozowano wirus żółtaczki rzepy ( TuYV – Turnip Yellows Virus). Wirus najczęściej jest przenoszony przez mszycę brzoskwiniowo-ziemniaczaną. Infekuje ona rośliny już w okresie jesiennym i już wtedy (tak jak w przypadku zbóż) należy wykonywać zabiegi insektycydowe przeciwko tym szkodnikom. Opierając się na bieżącej sygnalizacji i prognozach możemy przypuszczać, że także w tym roku będziemy się mierzyć z tym problemem.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.