OBRAZEK-GLOWNY

KOMUNIKAT FITOSANITARNY 15 maja 2019

Doradcy PROCAM informują, że po kilku dniach drobnych opadów mamy do czynienia z większą ekspansją infekcji, szczególnie patogenów grzybowych na uprawach zbóż i rzepaku.

Mając na uwadze panujące w ostatnim czasie temperatury, a może szczególnie dobowe duże amplitudy temperatury proszę także zwrócić uwagę na wynaturzenia natury fizjologicznej, dotyczy to wszystkich upraw. Rośliny są zniekształcone (zniekształcenia kłosów czy liści rzepaku w rozwarstwianiu miękiszu gąbczastego i palisadowego). Do tego dochodzą uszkodzenia fizjologiczne spowodowane przymrozkami podczas kwitnienia rzepaku, gdzie uszkodzeniu ulegają pręciki, słupki czy całe pączki rośliny. Proszę pamiętać także, że zabiegi wykonywane nawet samą wodą przed nadejściem rannych przymrozków prowadzą do wystąpienia fitotoksyczności. Rośliny narażone są także na poparzenia przez słońce, spowodowane brakiem wody w profilu glebowym.

RZEPAK

Rzepak doświadcza spóźnionej kumulacji infekcji kiełkujących owocników (apotecja) zgnilizny twardzikowej. Opadające płatki korony rzepaku mają wystarczającą ilość wilgoci by przykleić się do liścia, może to inicjować infekcję zarodnika tego patogenu. Wilgotność gleby w tej uprawie może doprowadzić do wybudzenia pokładu sklerot Verticillium co prawdopodobnie będzie także przyczyną obniżenia plonu. Duża liczba żerujących skoczków wskazuje na możliwość wystąpienia mikoplazm także obniżających plon. Ponadto możemy dość licznie spotkać na plantacjach muchówkę leni ale nie maja one żadnego przełożenia na żerowanie na rzepaku. Zwracamy także uwagę na zanikające już naloty chowacza podobnika ale za to zwiększone naloty w godzinach południowych pryszczarka kapustnika. Także dostrzegamy już pierwsze kolonie mszycy kapuścianej a także pierwsze infekcje szarej pleśni spotęgowane przemrożeniami kwiatostanów.

ZBOŻA

Zboża są w trakcie „wysuwania” liścia flagowego i mamy do czynienia już ze wszystkimi patogenami w tym także proszę zwrócić uwagę na infekcje liści przez fusarium prognozowaną przez doradców PROCAM już wczesną wiosną. Tam gdzie znajduje się zwarty łan w dalszym ciągu zwracajmy uwagę na skuteczność zwalczania mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz septoriozę paskowaną liści pszenicy. Dzięki dobremu wsparciu wilgotności i temperatury sprawdzajmy czy na uprawach nie pojawią się brunatna plamistość liści pszenicy DTR a także co raz mocniejsze infekcje szczególnie rdzy żółtej. Inkubacja zarodnikowania idzie w postępie geometrycznym. Pogoda i temperatura ogranicza trochę działalność szkodników, jednak wciąż występuje problemem z pluskwiakami, skrzypionkami, dużymi koloniami mszyc zbożowych i żerujących wciornastków. W dalszym ciągu proszę zwracać uwagę na naloty i złoża jaj przyszczarka zbożowego, którego dużą problematyczność przewidujemy lokalnie np. Żuławach. Na zdjęciach przedstawione zostały pierwsze infekcje plamistości oczkowej czyli ryzoktoniozy na pszenicy.

KUKURYDZA

Tak jak w komunikacie z zeszłego tygodnia, w kukurydzy panuje żerowanie larw ploniarki zbożowej, a także lokalnie problemy z żerującymi larwami śmietki kiełkówki. W dalszym ciągu uczulamy na duży zasób problemu jaki na przełomie czerwca i lipca będziemy mieli z omacnicą prosowianką. Motyl zmierza do przepoczwarczenia się, a zdrowotność jej gąsienic jest bardzo dobra – w pogotowiu OstriniaSTOP. Ponadto proszę zwrócić uwagę na żerujące drutowce i pędraki.

BOBOWATE

Wschody u bobowatych w dalszym ciągu zagrożone są oprzędzików, a także pojawiającymi się pierwszymi koloniami mszycy bobowej czy grochowej. Pogoda i spowolnione wschody to możliwość wystąpienia grzybów fusaryjnych infekujących system korzeniowy.

BURAKI CUKROWE

Buraki cukrowe to przede wszystkim zniekształcenia fizjologiczne, ale także żerowanie dużej ilości szkodników od szarka komośnika po pluskwiaki (zmieniki), pierwsze kolonie mszycy trzmielinowo burakowej. Radzimy monitorować liczne złoża jaj i wylęgi larw śmietki ćwiklanki, a także żerowanie drutowców i larw pędraków.

ZIEMNIAKI

Ziemniaki przechodzą duże zróżnicowanie wzrostowe. Co do zagrożeń, zwracajmy uwagę w dalszym wzroście na jakość sadzeniaków do ryzoktoniozy oraz suchej zgnilizny bulw. Do tego na wczesnych ziemniakach mogą zacząć występować pierwsze naloty mszyc ziemniaczanych (przypominam o nosicielach wirusów) oraz stonki ziemniaczanej.

 

Przypominamy o poprawnej identyfikacji chwastów w załączonych zdjęciach rzadko występujący w uprawie zbóż topinambur.

W gospodarstwach zwróćmy uwagę na ogrody i nasadzenia roślin ozdobnych pod kątem fitosanitarnym. Ostatnio informowaliśmy o rdzy gruszy na jałowcach, a dziś o dużym problemie z czerwcami na cisie (misecznik cisowy) czy misecznik dębowy (zdjęcie na początku komunikatu) oraz czerwie na jodłach – SILTAC skutecznie zwalcza te szkodniki.

 

 

Poniżej przedstawiamy stopień zagrożeń fitosanitarnych w poszczególnych województwach

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.