szara-plesn-na-rzepaku

Komunikat fitosanitarny 18 marca 2019

Chowacz brukwiaczek, zgnilizna rzepaku i szara pleśń

Na południu i na zachodzie kraju możemy się spodziewać wylotów chowacza brukwiaczka, a pod koniec tygodnia może się pojawić chowacz czterozębny. Prawdopodobnie już w połowie tygodnia będziemy w pełni wylotu tych szkodników łodygowych. W tym roku mamy w miarę niskie temperatury (trochę niższe, niż w zeszłych dwóch latach) i mamy do czynienia z wtórnymi infekcjami szarej pleśni,dodatkowo występuje zgnilizna rzepaku (pałecznica), a także liczne owocniki suchej zgnilizny kapustnych. Te infekcje wymagały zabiegów czyszczących, fitosanitarnych już w początkowych okresach wzrostu rzepaku.

Jak widać na zdjęciach mamy w dalszym ciągu wzrost szkodliwości gryzoni (nornice) szczególnie na polach z uprawą rzepaku. Obecne temperatury są bardzo sprzyjające rozwojowi muchówek. Widoczne na zdjęciach larwy ploniarki zbożówki w dalszym ciągu żerują. W dalszej perspektywie należy pamiętać o śmietkach glebowych (występujących w siewach jarych), a także śmietce kiełkówce (szczególnie w kukurydzy).

Warto zobaczyć jak wygląda odkrywka w poszukiwaniu zimujących larw pryszczarka zbożowego na polu. W zeszłym roku mieliśmy 100% porażenia roślin pszenicy i może to wskazywać, że w tym roku będziemy mieli bardzo dużą gradację tego szkodnika. Doradcy z Grupy Technicznej pilotują sygnalizacje pryszczarka zbożowego. Również wykonane odkrywki zimujących chrząszczy stonki ziemniaczanej na polach po ziemniakach wykazują jej bardzo dobre przezimowanie (do 95%).

W zbożach widać postępującą infekcję mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz septoriozy paskowanej liści pszenicy.

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.