PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Jakie choroby zagrażają uprawom rolniczym?

Jakie choroby zagrażają uprawom rolniczym?

W dalszym ciągu rośliny uprawne borykają się z niedogodnymi warunkami atmosferycznymi w fizjologicznym rozwoju. Szczególnie rośliny są „potargane” przez niskie temperatury, czy niekiedy wręcz zmrożone i przygniecione przez bardzo duże opady śniegu. Warto zastosować bioregulatory antystresory, czyli imPROver PRO+ oraz Calkorium. Ten rok pokazał, że należy pamiętać o zabiegach z wcześniej wspomnianymi produktami przed wystąpieniem majowych anomalii temperaturowych, nie tylko wykonywać zabiegi po wystąpieniu stresu.

Choroby upraw pszenicy

Radzimy nie czekać zbyt długo na zabieg T2, mając na uwadze czas interwału. Lustracje fitosanitarne wykonywane przez Doradców z Grupy Technicznej wykazują duży rezerwuar owocników i grzybni chorobowych. W pszenicy, a szczególnie na tych uprawach wcześnie sianych i w dużym zagęszczeniu, zwracamy uwagę na duże porażenie przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Dodatkowo na pszenicy zauważyć można septoriozę paskowaną (szczególnie na napęczniałe i pękające infekujące piknidy). Rejestrujemy już pierwsze infekcje przez brunatną plamistość liści DTR i radzimy wykonywać zabieg z wyprzedzeniem.

O zabiegu w zbożach w fazie T2 – PROCAM Alert

Zagrożenia dla upraw rzepaku

Dużym zagrożeniem na czas opadającego płatka korony rzepaku stanowi zgnilizna twardzikowa. Aktualnie jest odpowiednie uwilgocenie gleby, ale termin zarodnikowania patogena ze względu na niskie temperatury jest trochę przeniesiony w czasie. Nie ma dużych zagrożeń szkodnikami, jednak cały czas są naloty szkodników łuszczynowych. W tym już od południa sygnalizujemy wzrastające zagrożenie ze strony pryszczarka kapustnika. Znajdujemy już pierwsze larwy w łuszczynach. W dalszym ciągu także zwracamy uwagę na składanie jaj przez chowacza podobnika i jego szkodliwość.

Jakie szkodniki spotkamy w zbożach i kukurydzy?

Odnośnie zbóż to jesteśmy zaniepokojeni dużą ilością larw pryszczarka zbożowego (zimujący w glebie w postaci larw), który zapewne w tym roku będzie stanowił duży problem entomologiczny zarówno na południu, jak i na zachodzie kraju. Prognozy krótkoterminowe zwracają uwagę na szkodliwość nalatujących mszyc i to nie tylko na zbożach czy burakach.  Należy zwracać uwagę na wschody kukurydzy i groźną w tym okresie szkodliwą muchówkę I pokolenia ploniarki zbożówki, której żerujące larwy mogą znacznie uszkodzić rośliny, a także być „wektorem” wejścia głowni guzowatej kukurydzy. Zwrócić uwagę należy także na problemy przy wschodach kukurydzy (oprócz poprawek herbicydowych), gdzie lokalnie, chociażby na Podlasiu występuje bardzo groźny szkodnik, jakim jest szkodliwa muchówka śmietka kiełkówka. W ogrodach mamy pierwsze porażenia w jałowcach płożących przez rdzę gruszy, która już z końcem maja będzie infekowała (przenosiła się) na grusze.

Poniżej zdjęcia przedstawiające choroby upraw i szkodniki:

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AGROTECHNICE

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych, które wymagają indywidualnego podejścia w zależności od warunków pogodowych, wysianej odmiany i charakterystyki pola, na którym znajduje się plantacja. Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM, którzy indywidualnie podejdą do Państwa upraw.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.