szkodnik-owadzi-na-roslinie

KOMUNIKAT FITOSANITARNY 22 marca 2019

Czas na chowacze łodygowe.

Doradcy PROCAM informują, na podstawie meldunków nadsyłanych z terenu i sygnalizacji PIORiN, że od środowych godzin popołudniowych mamy narastające temperatury. Prowokują one do nieśmiałych, kolejnych wylotów szkodników owadzich w uprawie rzepaku. To spowolnienie temperaturowe w ostatnich dniach spowoduje, że w przeciwieństwie do poprzednich lat, szkodniki pojawią się gwałtownie wraz z ich większą czy też mniejszą szkodliwością. Zdarzały się też takie lata, że w tym samym czasie można było diagnozować zarówno chowacza łodygowego i słodyszka rzepakowego, oczywiście w odpowiedniej proporcji. Wczorajszy przegląd żółtych naczyń na terenie całego kraju, wykazał duże poruszenie wśród owadów.

W takich temperaturach, jakie mamy aktualnie, naloty m.in. chowacza brukwiaczka oraz chowacza czterozębnego, są mało intensywne. Z wykorzystaniem entomologicznego czerpaka, szkodniki te wyłapują się po południu (żerują w róży rośliny, jednak nie przemieszczają się na inne rośliny). Rosnące temperatury będą wzmagały ich aktywność, więc szykujmy się do zabiegów ochronnych.

Mamy polskie powiedzenie „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, ale bocian, zwiastun wiosny, to już coś innego. Jeden z nich został zauważony w czwartek 21.03.2019 r. na Żuławach, a dokładniej w miejscowości Wiślina. Sygnałów o zbliżającej się wiośnie jest coraz więcej, przyroda rozpoczyna nowy cykl, a wraz z nią, nasza praca w polu.

W żółtych pojemnikach i czerpaku entomologicznym znajdują się szkodniki owadzie, które możecie znaleźć w swoich uprawach. Według weekendowych prognoz możemy spodziewać się piku wylotowego w przeważającej ilości chowacza brukwiaczka do chowacza czterozębnego w stosunku 9:1.

Polecane insektycydy: