KOMUNIKAT FITOSANITARNY 26 czerwca 2019

CHOROBY ZBÓŻ

Oprócz występujących na liściach zbóż chorób pszenicy takich jak rdza brunatna, rdza żółta, DTR czy septorioza można w tym roku identyfikować także specyficzne zgniłozielone plamy obejmujące prawie całą szerokość liści, których bok ulega wyraźnej deformacji. Rożne gatunki grzybów fuzarioz (jak chociażby Fusarium culmorum czy Microdochium nivale), wywołują choroby do końca okresu wegetacji (fuzarioza kłosów, plamistość liści, pleśń śniegową i na początku wzrostu choroby zgorzelowe).

Tym razem zwracamy uwagę na plamistość liści wywoływaną przez Microdochium nivale. Oglądając liście, szczególnie liście flagowe i podflagowe pszenicy można zauważyć dość licznie występujące średniej i dużej wielkości elipsoidalne, zgniłozielone plamy, które obejmują część liścia lub całą jego szerokość. Tkanki w obrębie plam są nabrzmiałe, wyglądają jakby były nasiąknięte wodą.

SZKODNIKI SOI

Oprócz Oprzędzika wielożywnego na uprawach soi bardzo dużym zagrożeniem jest liczebność szkodliwego i żarłocznego motyla –  rusałki osetnik (Vanessa cardui, syn. Cynthia cardui) – owada z rzędu motyli. Gąsienice żerują od czerwca do września. Podstawowymi roślinami żywicielskimi gąsienic są: ostrożeń, oset, popłoch i pokrzywa zwyczajna, uzupełniającymi łopian, podbiał. Młode gąsienice budują kryjówki ze zwiniętych liści lub ukrywają się w oprzędach u nasady łodyg, starsze poruszają się swobodnie i tak samo zachowują się na plantacjach soi. Przepoczwarzenie następuje w pobliżu rośliny żywicielskiej, czyli w tym wypadku przy roślinach soi. Motyl ma skrzydła o rozpiętości do 60 mm. Skrzydła I pary są pomarańczowo-różowe z czarnym rysunkiem i białymi plamkami przy wierzchołkach przednich skrzydeł.

Do tego proszę zwrócić uwagę na mszyce.

WYLOT OMACNICY PROSOWIANKI

W kolejnych hodowlach sygnalizacyjnych wylatują motyle Omacnicy prosowianki i zaczynają składać jaja. Tym razem motyle wyleciały na terenie Świebodzic na Dolnym Śląsku. Tak szybki wylot w tym roku oraz dobra kondycja szkodnika wskazuje na duży wzrost szkodliwości tej gąsienicy w stosunku do zeszłego roku. Do walki z tym motylem proponujemy preparat OstriniaSTOP.

Doradcy PROCAM informują, że na południu Polski są pierwsze wylęgi gąsienic tego szkodnika.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.