SKLEROTA-CHOROBA-ZBOZ-I-TRAW

KOMUNIKAT FITOSANITARNY 27 marca 2019

Identyfikacja pałecznicy zbóż i traw

Doradcy Agrotechniczni PROCAM informują: długa zima, a wraz z nią utrzymujące się niskie temperatury spowodowały w całym kraju duże nasilenie pałecznicy zbóż i traw. Chorobę zaobserwowano szczególnie na plantacjach jęczmienia oraz pszenicy, której kondycja fitosanitarna jest w tym wypadku zagrożona.

W miejscach, gdzie zauważyliśmy na zbożach objawy tj.: zasychanie i gnilne przebarwienia, przy lustracji pola należy wykopać i sprawdzić system korzeniowy – tak jak radziliśmy podczas szkoleń PROCAM.

Cechą charakterystyczną tego patogenu są objawy zamierania pojedynczych roślin, większych grup a nawet całych plantacji. Na porażonych i gnijących roślinach widać szarobiałą grzybnię, a w niej obecność przetrwalników o bursztynowym zabarwieniu i średnicy do 3 – 4 mm – skleroty. W kolejnych latach, zalegające w glebie skleroty, mogą stać się źródłem infekcji przy uprawie. To jeden z argumentów by ubezpieczyć swoje uprawy wprowadzając mineralizację materii organicznej przy stosowaniu rewitalizatora gleby, takim jak REWITAL PRO +. Warto pamiętać, by po ocenie fitopatologicznej oraz zdiagnozowaniu patogenu, kiedy węzeł krzewienia zbóż wskazuje na możliwość regeneracji – należy w pierwszej wiosennej dawce zastosować szybko działające nawozy, posiadające w składzie fosfor i magnez. Pierwiastki te są odpowiedzialne m.in. za wzmocnienie systemu korzeniowego, który został porażony w wyniku ataku Typhula spp..

Przy okazji kolejnych zabiegów nalistnych oraz odpowiedniej temperaturze, warto zasilić rośliny mikroelementami. Polecamy zastosowanie Proleaf MAKRO P oraz naszego flagowego nawozu dolistnego Proleaf MAX 4.0. Dla polepszenia efektu „przenikania” i zaleczenia proponujemy dodatek imPROver PRO +.