efekty-aplitudy-temperatur-na-roslinie

KOMUNIKAT FITOSANITARNY 29 marca 2019

Szara pleśń

Informujemy, by zwrócić uwagę na porażenie upraw rzepaku przez szarą pleśń, monitorowanie tego problemu fitosanitarnego i jego aktywne zwalczenie.

Wysokie amplitudy temperatury, prowadzą do utrudnionego zabliźniania się ran gnilnych przy ogonkach liściowych – może to doprowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się infekcji szarej pleśni. Będąc na polu, wykonujmy przekroje pędów zgodnie z procedurą, w poszukiwaniu wewnętrznych plam gnilnych – to początek rozwoju tego patogenu. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę, w przypadku zagęszczonych plantacji, gdzie aspekt czystości fitosanitarnej decyduje o skali porażenia.

Przy identyfikacji szarej pleśni zwracajmy uwagę na wewnętrzne i zewnętrzne wodniste plamy. Następnie, na znalezionych plamach szukajmy szarego nalotu grzybni (myszowatość) z trzonkami konidialnymi. Tam gdzie mamy uzasadnione podejrzenia do wystąpienia szarej pleśni przygotowujemy się do bardzo intensywnego 4 zabiegowego system ochrony rzepaku:

  • Pierwszy zabieg wykonujemy preparatem Valor 250 EC (zawarty w nim difenokonazol o najwyższym czynniku zwalczającym konidialne porażenie rzepaku przez szarą pleśń) (0,25 l/ha) wraz z pierwszą dawką mikroelementów i insektycydem na chowacza brukwiaczka, który ogranicza rozwój suchej zgnilizny kapustnych oraz szarej pleśni.
  • Następny zabieg wykonujemy preparatem zawierającym metkonazol (o bardzo wysokiej skuteczności zwalczania szarej pleśni) takim jak Caramba 60 SL (1,0 l/ha) w fazie 20-35 cm wysokości rzepaku, zabieg ten łączymy z drugą dawką mikroelementów i insektycydem np. na chowacza czterozębnego tutaj może się przydać Dursban 480 EC lub Pyrinex 480 EC.

 

Przy okazji wykonywania przekroi, zwróćmy uwagę na tzw. dziurę borową. W meldunkach składanych przez Doradców PROCAM, stwierdzono, że w większości prób rozpoznaje się ten problem. Świadczy on o bardzo dużych niedoborach boru w uprawie rzepaku.

Wspomniana dobowa amplituda temperatury, oprócz większej infekcji szarej pleśni może spowodować także zniekształcenie pędów i liści (edema). Powodem tego jest niższa temperatura gleby (w której tkwi jeszcze słabo sprawny system korzeniowy), od wyższej temperatury nad jej powierzchnią. Sprawia to anomalia w przepływie wody, te aberracje fizjologiczne powodują duże zniekształcenia liści. Rozwiązaniem jest stosowanie fizjostymulatora takim jest imPROver PRO+ z dodatkiem Proleaf MAX4.0.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.