PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Powtarza się zeszłoroczny scenariusz – pałecznica zbóż i traw

Powtarza się zeszłoroczny scenariusz – pałecznica zbóż i traw

Doradcy PROCAM wykonali lustrację plantacji zbóż, stwierdzając dość duże porażenie pałecznicą zbóż i traw. Lokalnie ten groźny patogen można nazwać epifitozą, szczególnie dla jęczmienia i osłabionych pszenic ozimych. Zwracamy także szczególną uwagę na szarobiałą grzybnię, która jest początkiem większego problemu – wśród tej grzybni rozwiną się skleroty. Podobny mechanizm towarzyszy infekcji zgnilizny twardzikowej!

Ze względu na nie odpuszczający mróz, przypominamy, aby zaniechać zabiegów ochronnych, w momencie gdy temperatura w nocy spada sporo poniżej 0°C. Jeżeli nie jesteście pewni, czy zabiegi mają sens rekomendujemy wykonanie testów przymrożeniowych, które w ciągu 24-28 h dadzą Wam odpowiedź na to pytanie.

Co do szkodników, to tak jak widać na zdjęciach, mamy wylot dosłownie wszystkich, ale w ograniczonych ilościach. Doradcy sygnalizują nawet o wylotach skrzypionki zbożowej i słodyszka rzepakowego. Oczywiście nas w tym okresie najbardziej interesuje chowacz łodygowy – odnotowujemy zdecydowanie więcej chowacza czterozębnego niż chowacza brukwiaczka. Tym samym powtarza się zeszłoroczny scenariusz.

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.