Wysyp szkodników rzepaku, zbóż i drzew owocowych! 30 września 2019

Za oknami jesień, siewy zbóż na ukończeniu i szczególnie na wyrośniętych rzepakach dość duże żerowanie larw błonkówki gnatarza rzepakowego oraz gąsienic motyli szczególnie tantnisia krzyżowiaczka.

Podczas siewu pszenicy na pomorzu można zaobserwować bardzo duże ilości postaci dorosłych błonkówek gnatarza na roślinach z rodziny selerowatych, a szczególnie na barszczu zwyczajnym.

Szkodniki i choroby widoczne w rzepaku

Doradcy z Grupy Technicznej zwracają uwagę na dość duże zagrożenie przez gryzonie na plantacjach rzepaku. Karczownik i nornice powodują wypady wielu roślin i powstawania pustych placów szczególnie w zachodniopomorskim.

Oprócz tego, jak widać na zdjęciach, jesień to żerowanie nie tylko ślimaków, ale także owadzich szkodników glebowych w tym szczególnie na uwadze miejcie Państwo żerowanie larw łokasia garbatka i pędraków chrabąszczy oraz gąsienic rolnic (bardzo duże wyłapywanie się motyli w pułapkach świetlnych). Natomiast na polach truskawek, malin i porzeczek oraz na terenie ogrodów ozdobnych mamy prawdziwy wysyp problemów dedykowanych przez opuchlaki.

Co do grzybów patogenicznych to na razie tylko lokalnie identyfikujemy na rzepakach suchą zgniliznę kapustnych, a na zbożach pierwsze infekcje mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Jednak doradcy zwracają również uwagę na bardzo duże porażenie traw jak i samosiewów przez różnego rodzaju patogeny w tym np. rdzę żółtą, co może być symptomem tego, co nas czeka w perspektywie kiedy, jak poprzednimi czasy, wegetacja będzie trwała do końca roku.

Szczególnie chcielibyśmy Państwu zwrócić uwagę na jesienny wysyp szkodników o aparacie gębowym ssącym na zbożach i rzepakach. Mówimy tu o tych szkodnikach, które są wektorami wirusów. Jeżeli chodzi o rzepak to widzimy narastający wzrost występowania i zagrożenia przez mszycę kapuścianą oraz zagrożenie tej gorszej, czyli mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej.

Lustracje drzew i krzewów wskazane

Prowadzone lustracje na krzewach (czeremcha) oraz pośród kukurydzy jak i traw wskazują na bardzo duży wzrost populacji mszycy czeremchowo zbożowej jak i różnego rodzaju mszyc zbożowych. Jeżeli do tego dodamy pluskwiaki – skoczki to możemy mieć sytuację podwyższonego ryzyka szczególnie na wcześnie sianych jęczmieniach jak i pszenicach. Aby nie dopuścić do infekcji żółtej karłowatości liści jęczmienia czy wirusa żółtaczki rzepy (TuYV) należy bardzo skutecznie sygnalizować i wykonywać dokładnie zabiegi na te wyżej wymienione szkodniki z pluskwiaków.

Należy zwrócić uwagę na rośliny sadownicze jak czereśnia, grusza, jabłoń czy wiśnia oraz głóg na szczególnie duże żerowanie na północy kraju przez larwy błonkówki z rodziny pilarzowatych śluzownicy ciemnej Caliroa limacina.

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.