PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Komunikat Fitosanitarny BURAK CUKROWY

Komunikat Fitosanitarny BURAK CUKROWY

W większości terenu całego kraju siewy zmierzają ku końcowi. Do końca kwietnia w 80-90 % plantacje zostaną obsiane.

Na plantacjach zasianych w pierwszej dekadzie kwietnia mamy już obsadę na poziomie 80 %.

Nadchodzi czas wykonywania zabiegów herbicydowych wraz z insektycydem.

U klientów którzy zdecydowali się na stosowanie technologii Conviso,  należy zwrócić uwagę, że dwa zabiegi w dawkach 0,5 l środka z cukrowni Conviso One raczej nie będą wystarczające. Należy mieć w zapasie metamitron, oraz adiuwant olejowy (Oil Pro+) który musi być zastosowany do  herbicydu Conviso One.

W dalszym ciągu koniecznie do herbicydów dodajemy insektycydy (Sherpa, Karate). W najbliższym czasie na plantacjach będą występować mszyce, które są wektorem wirusa żółtaczki buraka cukrowego.

W obecnym czasie mamy niskie temperatury w dzień około 10-12 °C oraz w nocy mogą występować przymrozki.

Działanie preparatów i tolerancja siewek buraków na użyty preparat zależą między innymi  od warunków pogodowych w momencie stosowania oprysku i po zabiegu. Najbardziej wskazaną temperaturą powietrza, przy której powinno wykonywać się zabieg odchwaszczania jest ok. 15-16°C, a temperatura cieczy użytkowej nie może być niższa niż 12°C. Warunki pogodowe, jakie mamy obecnie (temperatura ok. 9-14°C w ciągu dnia i 0-6°C w nocy) nie wykluczają możliwości przeprowadzenia zabiegu odchwaszczania.

Zastosowanie herbicydów przy niskich temperaturach na ogół nie powoduje uszkodzeń buraków, ale brak jest działania chwastobójczego preparatów lub jest ono wolniejsze. W temperaturach poniżej 12°C nie stosuje się fenmedifamu, poniżej 10°C działanie metamitronu jest spowolnione, nie stosuje się etofumesatu.

Standardowa mieszanina herbicydowa na obecną chwilę to Isotak Max 0,2 + Domino 1,0 l + Betasana 1,0 l + Oblix 0,3 l + adiuwant olejowy Oil Pro +  Pierwsze chwasty jakie są to rzepaki, siewki przytuli, oraz rumiany które mogą nie być w pełni zniszczone we wiosennej uprawie.

Na plantacjach widać również bodziszek drobny , na który super działa preparat Topkat i jest świetnym uzupełnieniem standardowych substancji.

Chcesz wiedzieć więcej na temat technologii uprawy buraków cukrowych? Zapraszamy do kontaktu z Doradcami PROCAM.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.