PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > NOWY REKORD POLSKI – NAJWIĘKSZY PLON PSZENICY OZIMEJ Z HEKTARA. Pszenica ozima Chevignon – 12,747 t/ha

NOWY REKORD POLSKI – NAJWIĘKSZY PLON PSZENICY OZIMEJ Z HEKTARA. Pszenica ozima Chevignon – 12,747 t/ha

26 lipca 2023 w Gospodarstwie Rolnym pana Patryka Kraszewskiego na polu w mazowieckim Kraszewie Czarnym został pobity dotychczasowy ustanowiony w 2020 roku Rekord Polski w klasie NAJWIĘKSZY PLON PSZENICY OZIMEJ Z HEKTARA.

Tego dnia w ramach Ligi Mistrzów Plonowania w Kraszewie Czarnym dokonano zbioru pszenicy ozimej odmiany Chevignon, której plon z hektara wyniósł, aż 12,747 t/ha co stanowi obecny Rekord Polski w klasie NAJWIĘKSZY PLON PSZENICY OZIMEJ Z HEKTARA oraz oczywiście Rekord Województwa Mazowieckiego.

Tym samym został pobity dotychczasowy Rekord Polski z 2020 roku na Największy plon pszenicy ozimej z hektara, który wynosił 12,567 t/ha dla pszenicy Argument zebranej w kujawsko-pomorskim Śmielinie.

Chevignon to nowa odmiana rekomendowana przez agronomów PROCAM zarejestrowana w Polsce w 2022 roku. Jest to odmiana najchętniej wybierana do siewu spośród pszenic ozimych, w takich krajach jak Niemcy czy Francja. Chevignon potwierdza swoją przydatność także w Polsce ponieważ łączy w sobie bardzo wysokie plony ziarna z wysoką jego jakością (grupa A). Dedykowana jest dla gospodarstw nastawionych na intensywną produkcję i najwyższe plony. Charakteryzuje się ogólnym bardzo dobrym profilem odpornościowym na najważniejsze choroby pszenicy, co daje efekt intensywnej zieleni roślin już od początkowych faz rozwojowych. Jedną z charakterystycznych cech jest bardzo szeroki liść flagowy, gwarantujący dużą powierzchnię asymilacyjną. Ze względu na szybką regenerację uszkodzeń po zimie, a także intensywne krzewienie, nadaje się również do siewów w terminach opóźnionych.

W gospodarstwie pana Patryka w zakresie ochrony i nawożenia korzystano z doradztwa i technologii PROCAM.

Więcej informacji przekażemy w najbliższym czasie.