PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Pszenica ozima Chevignon – 12,837 t/ha. NOWY REKORD POLSKI – NAJWIĘKSZY PLON PSZENICY OZIMEJ Z HEKTARA

Pszenica ozima Chevignon – 12,837 t/ha. NOWY REKORD POLSKI – NAJWIĘKSZY PLON PSZENICY OZIMEJ Z HEKTARA

12 sierpnia 2023 w Gospodarstwie Rolnym pana Jacka Tadej na polu w wielkopolskich Piotrkowicach został pobity dotychczasowy ustanowiony w 2023 roku Rekord Polski w klasie NAJWIĘKSZY PLON PSZENICY OZIMEJ Z HEKTARA.
Tego dnia w ramach Ligi Mistrzów Plonowania w Piotrkowicach pod nadzorem przedstawiciela Kancelarii Rekordów dokonano zbioru pszenicy ozimej odmiany Chevignon, której plon z hektara wyniósł, aż 12,837 t/ha co stanowi obecny Rekord Polski w klasie NAJWIĘKSZY PLON PSZENICY OZIMEJ Z HEKTARA oraz oczywiście Rekord Województwa Wielkopolskiego.
Tym samym został pobity dotychczasowy Rekord Polski na Największy plon pszenicy ozimej z hektara, który wynosił 12,747 t/ha ustanowiony także na odmianie pszenicy Chevignon zebranej w mazowieckim Kraszewie Czarnym.

Chevignon to nowa odmiana rekomendowana przez agronomów PROCAM zarejestrowana w Polsce w 2022 roku. Jest to odmiana najchętniej wybierana do siewu spośród pszenic ozimych, w takich krajach jak Niemcy czy Francja. Chevignon potwierdza swoją przydatność także w Polsce ponieważ łączy w sobie bardzo wysokie plony ziarna z wysoką jego jakością (grupa A). Dedykowana jest dla gospodarstw nastawionych na intensywną produkcję i najwyższe plony. Charakteryzuje się ogólnym bardzo dobrym profilem odpornościowym na najważniejsze choroby pszenicy, co daje efekt intensywnej zieleni roślin już od początkowych faz rozwojowych. Jedną z charakterystycznych cech jest bardzo szeroki liść flagowy, gwarantujący dużą powierzchnię asymilacyjną. Ze względu na szybką regenerację uszkodzeń po zimie, a także intensywne krzewienie, nadaje się również do siewów w terminach opóźnionych.
W gospodarstwie pana Jacka w zakresie ochrony i nawożenia korzystano z doradztwa i technologii PROCAM.