PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > PROCAM GARDEN > CHWASTY W OGRODZIE OZDOBNYM, ELEMENT NIEPOŻĄDANY CZY WARTOŚĆ DODANA.

CHWASTY W OGRODZIE OZDOBNYM, ELEMENT NIEPOŻĄDANY CZY WARTOŚĆ DODANA.

Doradcy PROCAM GARDEN w dalszym ciągu identyfikują i sygnalizują zagrożenia fitosanitarne na ogrodach ozdobnych niestrudzenie promując produkty Biology for GARDEN. Ten rok jest specyficzny z jego huśtawką temperaturową jak i sinusoidą co do opadów atmosferycznych. Ostatnio panujące wysokie temperatury spowodowały wręcz skokowy wzrost zagrożenia szczególnie przez owady. Praktycznie na każdym drzewie czy krzewie możemy zidentyfikować żerujące mszyce od mszycy trzmielinowo burakowej, mszycy różano szczeciowej, mszycy jabłoniowo babkowej, mszycy jabłoniowej, mszycy bawełnicy korówki do mszyc na iglakach nie zapominając o miodówkach czy skoczkach.

Postępujące wzrosty temperatury oraz ubogie opady powodują wzrost zagrożenia także ze strony czerwcy jak misecznik cisowy czy tarcznik jałowcowiaczek nie zapominając o wełnowcach na storczykach czy przędziorkach od przędziorka chmielowca do przędziorka sosnowca. Problemem stają się także wciornastki. Jeżeli do tego zaliczymy intensywnie żerujące gąsienice zwójkówek czy rolnic a także larwy błonkówek z rodziny pilarzowatych będziemy mieli obraz dużych problemów na ogrodzie.

Czy do tego możemy zaliczyć także uciążliwe chwasty ? Na pewno tak. Jednak pamiętajmy, że chwasty to też kwiaty, które urozmaicają nasze lokalne środowisko a także stanowią doskonały pożytek ekologiczny zarówno dla pożytecznej entomofauny jak i zapylaczy. Dlatego też zastanawiając się czy na trawniku zostawić te trochę roślin koniczyny czy mniszka lekarskiego nie powinniśmy się zastanawiać i może powinniśmy odłożyć herbicydy na gorsze czasy.

W dalszym ciągu przypominamy, że w ramach projektu PROCAM GARDEN możecie Państwo uzyskać poradę od swojego Doradcy przesyłając zdjęcia do identyfikacji problemu fitosanitarnego w aplikacji WhatsApp, na telefon 509 605 951. Zapraszamy do współpracy.

Pozdrawiam Dr Bacillus.