PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Fitosanitarne życzenia Świąteczne i Noworoczne

Fitosanitarne życzenia Świąteczne i Noworoczne

W ostatnim w tym roku komunikacie fitosanitarnym identyfikujemy żerujące larwy muchówek śmietki kapuścianej na korzeniach rzepaku oraz larwy ploniarki zbożówki na zbożach.

Oto co można zauważyć na polu:

  • żerujące szkodniki,
  • wszechobecna grzybnia mączniaka prawdziwego zbóż i traw infekująca kolejne liście,
  • pojawiające się nowe owocniki/piknidy septoriozy paskowanej pszenicy,
  • do tego lokalnie pojawiające się owocniki rdzy brunatnej i brunatnej plamistości pszenicy.

Mnogość zagrożeń sprawia, że mamy swoisty Armagedon. Do tego zwracamy uwagę na wszelkiego rodzaju przebarwienia fizjologiczne związane z aberracją temperaturową pod koniec grudnia. Wybujałe rośliny i ich wegetacja do dziś może, wraz z przyjściem mrozów i brakiem pokrywy śnieżnej przysporzyć problemów tj. przemrożenia. Identyfikujemy już na rzepaku porażenia przez szarą pleśń, a także lokalnie mszyce brzoskwiniowo ziemniaczane na rzepaku (efekt fioletowego przebarwienia na brzegu rośliny – typowe wybarwienia dla wirusa żółtaczki rzepy TuYV ). Tam gdzie prowadziliśmy lustracje gleby pod kątem zimowania szkodników potwierdzają się nasze prognozy długoterminowe, że stonka ziemniaczana (chrząszcze) jak i pryszczarek zbożowiec (larwy) licznie zeszły do przezimowania.

Mając na uwadze, że w najbliższym czasie będą Państwo wybierali choinki (świerk, sosna, jodła) aby wystroić je w ten świąteczny czas w domu zwracajcie uwagę na występujące defekty na tych przepięknych roślinach. W tym roku świerki były bardzo mocno zaatakowane szczególnie przez mszyce tworzące „galasy” czyli ochojnika modrzewiowo świerkowego. Ponadto radzimy zwracać uwagę na plamistości grzybowe np. osutkę sosnową czy osutkę świerka. Kupując choinkę zwróćmy uwagę na:

  • żery gąsienic zwójek,
  • żery i obłożenie jajami przędziorka sosnowca,
  • a także czerwce np. misecznik miechun.
  • za to na świerku srebrzystym mogą Państwo znaleźć żerujące pluskwiaki mszycy zielonej świerkowej.

Te szkodniki jak i choroby mogą migrować nawet przez ten krótki świąteczny czas i zasiedlić Wasze iglaki w ogrodzie.

To tyle byłoby z tego straszenia występującymi szkodnikami i chorobami na ten mijający rok 2019, oby następny był pod względem fitosanitarnym lepszy!

Korzystając z okazji, że jest to ostatni PROCAM FITO w tym roku pozwalamy sobie w imieniu Grupy Technicznej i PROCAM złożyć Państwu życzenia. Dużo zdrowia w tym nadchodzącym 2020 roku. Do zobaczenia na polach w przyszłym roku wegetacyjnym.