PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Jak plonowały rzepaki?

Jak plonowały rzepaki?

W bieżącym sezonie firma PROCAM  we współpracy z rolnikami zainicjowała Ligę Mistrzów Plonowania, której celem było monitorowanie wysokości osiąganych plonów oraz ustanawianie i bicie rekordów plonowania w uprawach polowych.

Pierwszy etap rozgrywek Ligi obejmował rywalizację odmian rzepaku ozimego oraz technologię ich uprawy. Jak pokazały osiągnięte wyniki prób prowadzonych pod nadzorem Kancelarii Rekordów udało się w tym ciężkim roku, jeśli chodzi o opady, uzyskać wspaniałe wyniki będące rekordami województw w roku 2022 r.

W ramach Ligi, w 9 województwach udało się ustalić rekordy najwyższego plonu rzepaku, wynoszące sporo powyżej 5 ton nasion z ha (patrz mapka). Rekordy te w przeważającej mierze uzyskano na doskonałej odmianie LG Absolut, która od lat jest w czołówce najwyżej plonujących odmian, ale też swoje doskonałe walory pokazała nowa odmiana jaką jest BATIS. Na uzyskane wartości plonów duży wpływ miały także profesjonalne zalecenia programu ochrony i nawożenia opierające się na produktach oferowanych przez doradców PROCAM.

Dodatkowo, ogromną przyjemnością stał się fakt, że rekord województwa podkarpackiego zebrany w gospodarstwie pana Wacława Szozdy wynoszący 6,421 t/ha pobił o 0,231 t/ha dotychczasowy Rekord Polski plonu rzepaku ozimego z hektara wynoszący 6,19 t/ha.

Rekord Polski w plonie rzepaku ozimego z hektara udało się uzyskać dzięki nowej odmianie LG Baracuda (dostępnej  w ofercie PROCAM już w nowym 2023 roku) oraz zaangażowaniu właściciela rekordowego gospodarstwa, a także doskonałym zaleceniom agrotechnicznym doradcy PROCAM Mirosława Koczyńskiego – Trenera Ligii Mistrzów Plonowania.

 

Rekordy Województw – Największy plon rzepaku ozimego z hektara uzyskany w 2022 roku

Jesionowozachodnio pomorskieHAMILTON5,341 t/ha
Kościeleckujawsko-pomorskieBATIS5,665 t/ha
Łodygowowarmińsko-mazurskieLG ABSOLUT5,791 t/ha
LublinlubelskieLG ABSOLUT5,624 t/ha
Wojny PogorzelpodlaskieLG ABSOLUT5,603 t/ha
LipinkapomorskieLG ABSOLUT5,860 t/ha
Kraszewo CzarnemazowieckieBATIS5,956 t/ha
RogożanyopolskieLG ABSOLUT5,789 t/ha
MaćkowicepodkarpackieLG BARACUDA6,421 t/ha