PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Zagrożenia na plantacjach zbóż i rzepaku

Zagrożenia na plantacjach zbóż i rzepaku

Doradcy PROCAM informują o zagrożeniach na plantacjach zbóż i rzepaku.

W dalszym ciągu możemy spodziewać się nalotu szkodników łuszczynowych na plantacje rzepaków, w tym w zwiększonej ilości chowacza czterozębnego niż chowacza brukwiaczka, którego czas raczej minął. Proszę pamiętać, że mimo tego, że rano mamy lód w żółtych naczyniach, to w godzinach około południowych szkodniki te nalatują na plantacje. Do tego proszę zwrócić uwagę na naloty i szkodliwość słodyszka rzepakowego.

Jak widać na zdjęciach wciąż mamy zagrożenie szarą pleśnią na rzepaku. Przy sprzyjającej pogodzie, a szczególnie dużej temperaturze i odpowiedniej wilgoci, należy zwracać uwagę na porażenie starych liści przez suchą zgniliznę kapustnych.

W przypadku zbóż to w uprawach wcześnie sianych i o dużym zagęszczeniu należy zwrócić uwagę na wiosenne porażenia przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę liści oraz co nas najbardziej niepokoi, dość duże porażenie przez rdzę brunatną. To porażenie w tej fazie, może być przyczynkiem dużych infekcji w tym sezonie i potrzeby silnej ochrony od tego patogena.

W dalszym ciągu warto zwracać uwagę na identyfikację pałecznicy zbóż i traw jak i na plantacje, gdzie występuje pleśń śniegowa, w takich przypadkach pamiętajmy o ponad standardowym wzmacnianiu takich upraw.

Co do szkodników to od parunastu dni mamy dość intensywne wyloty na plantacje zbóż skrzypionki zbożowej, do tego dość duże szkody wyrządzane na jęczmionach są przez pchełki ziemne.

Niskie temperatury w wydłużonym czasie spowodowały zwiększoną szkodliwość żerujących larw ploniarki zbożówki zarówno w oziminach, jak i jarych zbożach.

Poza szczególnym zwróceniu uwagi na choroby jak i szkodniki, warto spojrzeć na problemy fizjologiczne, szczególnie rzepaku, związane z dużą amplitudą temperatury dnia do nocy od 15 do -5oC. Wywołuje to duży dyskomfort fizjologiczny dla roślin w obiegu wody w roślinach uprawnych (edemy), a także możliwość fitotoksyczności roślin podczas oprysków, także zbóż.

Jak widać po obserwacji kłosa w zbożach nadchodzi czas na skracanie. To samo można powiedzieć o tym tak istotnym zabiegu w przypadku rzepaku ozimego.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.