PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Wysokie loty muchówek, obraz uszkodzeń na oziminach

Wysokie loty muchówek, obraz uszkodzeń na oziminach 08 kwietnia 2019

Doradcy PROCAM dzielą się kilkoma uwagami na temat identyfikacji żerów dokonanych przez larwę szkodliwej muchówki – niezmiarki paskowanej.

W ciągu roku rozwijają się dwa pokolenia niezmiarki paskowanej. Muchówka ta zimuje w stadium larwy w młodych roślinach ozimin i w trawach, głównie perzu. Obraz uszkodzeń jest podobny do powodowanych przez ploniarkę zbożówkę z tym, że rośliny zwykle grubieją cebulkowato i mają intensywnie zielony kolor, a tylko liść sercowy żółknie i zamiera. Lot dorosłych owadów następuje wiosną, w maju lub na początku czerwca. Co do zwalczania, najlepszym okresem jest termin jesienny.
W weekend w żółtych naczyniach można znaleziono bardzo duże ilości słodyszka rzepakowego, który znacznie przekroczył swoje progi szkodliwości. Bardzo przydatnym narzędziem do wyłapania szkodników w uprawie rzepaku jest czerpak entomologiczny.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.