PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Wysokie loty muchówek, obraz uszkodzeń na oziminach

Wysokie loty muchówek, obraz uszkodzeń na oziminach

Doradcy PROCAM dzielą się kilkoma uwagami na temat identyfikacji żerów dokonanych przez larwę szkodliwej muchówki – niezmiarki paskowanej.

W ciągu roku rozwijają się dwa pokolenia niezmiarki paskowanej. Muchówka ta zimuje w stadium larwy w młodych roślinach ozimin i w trawach, głównie perzu. Obraz uszkodzeń jest podobny do powodowanych przez ploniarkę zbożówkę z tym, że rośliny zwykle grubieją cebulkowato i mają intensywnie zielony kolor, a tylko liść sercowy żółknie i zamiera. Lot dorosłych owadów następuje wiosną, w maju lub na początku czerwca. Co do zwalczania, najlepszym okresem jest termin jesienny.
W weekend w żółtych naczyniach można znaleziono bardzo duże ilości słodyszka rzepakowego, który znacznie przekroczył swoje progi szkodliwości. Bardzo przydatnym narzędziem do wyłapania szkodników w uprawie rzepaku jest czerpak entomologiczny.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.