PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Stres roślin – jak pomóc Naszym uprawom?

Stres roślin – jak pomóc Naszym uprawom?

Za nami kilkanaście dni z niskimi temperaturami. Przed nami kolejne dni bez deszczu. Stres suszy u roślin wydaję się być nieuchronny. Należy zatem podjąć próbę zniwelowania go. Stres ten wywodzi się z niskich temperatur, a także z braku wilgotności w profilu glebowym. Istnieje jednak sposób na pomoc dla upraw.

Stres termiczny roślin

Co się dzieje w efekcie przemrożenia oraz braku wilgotności? Zwiększa się nie tylko niedobór mikroelementów w roślinie. Wzrasta również poziom zasolenia gleby. Ponadto przesuszenie i zamieranie liści powoduje zmniejszenie powierzchni asymilacyjnych roślin. Wiąże się to z gorszym przygotowaniem ich do zawiązywania kwiatów czy wytwarzania kolejnych liści. Pamiętajmy także, że stres roślin oznacza gorsze odbudowanie systemu korzeniowego po zimie.

Pomoc dla upraw

Na szczęście nie pozostajemy bezradni wobec stresu fizjologicznego roślin. Jak przygotować mieszankę witamin i aminokwasów dla uprawy? Polecamy sięgnąć po środek Proleaf MAX 4.0 z dodatkiem Proleaf MAKRO P. Równie dobrze można zastosować imPROver+ i Calkorium. Dzięki aplikacji tych produktów doprowadzimy do zrównoważenia cyklu fizjologicznego w roślinach uprawnych. To wyprowadzi je ze stresu. Dzięki tym mieszankom temu nabędą one naturalnych odporności.

Sytuacja fitosanitarna a stres roślin w prognozach średnioterminowych

Doradcy z Grupy Technicznej zwracają uwagę, że aktualnie mamy przeformowanie znajdowanych szkodników w żółtych naczyniach. W rzepaku jest problem nie tylko z chowaczami czterozębnymi. W tym czasie spodziewajmy się największego nasilenia słodyszka rzepakowego.

Zboża i rzepak

Zboża tak jak w poprzednich latach mają do czynienia z nalotami skrzypionek. W większości są to skrzypionki zbożowe. Spotykamy już pola z wybujałym rzepakiem. Znaczy to, że roślina przygotowuje się do kwitnienia. Przy planowaniu zabiegów insektycydowych należy pamiętać o zapylaczach. Przypominamy o tym, aby żółte naczynia zabezpieczyć kratką. Chroni ona przed sytuacją, gdy w żółtym naczyniu znajduje się więcej owadów pożytecznych niż szkodników.

Niskie temperatury

Ze względu na dni z niskimi temperaturami, warto dokładne monitorować rośliny rzepaku. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na obecność przemrożenia pędu głównego. W efekcie może być on zainfekowany przez szarą pleśnią. Czego jeszcze można spodziewać się w uszkodzonych plantacjach rzepaku? Chociażby większego niż zwykle rozprzestrzenienia się suchej zgnilizny kapustnych. W tym nawet najbardziej dokuczającej zgnilizny przy szyi korzeniowej.

Na zbożach są duże objawy zasychania i przebarwienia końcówek liści. Ma to związek z przemrożeniami, zasoleniem i brakami wilgotnościowymi. Aktualnie rośliny odrzucają dolne liście i redukują niektóre pędy. Obecnie mamy słabsze infekcje zwłaszcza mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz septoriozy paskowanej pszenicy. Nie oznacza to jednak, że należy przestać wykonywać zabiegi ochronne w okresie T1.

Burak cukrowy

Na południu kraju kończą się siewy buraka cukrowego. Także jego wschody są zagrożone. Powód? Braki opadów atmosferycznych, a także niskie temperatury nad ranem. Ze względu na panujące warunki suszu fizjologicznej, także w tym roku można spodziewać się dużej szkodliwości chrząszcza z ryjkowcowatych, czyli szarka komośnika. W fazie kiełkowania nasion i tworzenia liścieni szkodnik jest bardzo sprawny. Potrafi często doprowadzić nawet do gołożeru.

Krzewy ozdobne

Wykonaliśmy również lustrację krzewów ozdobnych. Na trzmielinie, kalinie, jaśminowcu stwierdzamy duże obłożenie zimujących jaj szkodników. Są to zwłaszcza jaja mszycy trzmielinowo-burakowej. Ilość jaj na pędach krzewów jest dość duża. Świadczy to o tym, że w tym roku będziemy mieli ponadstandardowy problem. W czasie gdy na tych krzewach pojawią się formy uskrzydlone, w II pokoleniu mszyce będą nalatywały na buraki będące w 2-4 fazie liści.

Nie tylko stres roślin – dowiedz się więcej!

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych wymaga indywidualnego podejścia. Czynniki, które mają znaczenie to:

  • warunki pogodowe,
  • wysiana odmiana,
  • charakterystyka pola.

Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM. Zapewniamy indywidualne podejście do Państwa upraw.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje o produkcie zamieszczone na etykiecie.Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia. Bezwzględnie przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.