Komunikat fitosanitarny 16.05 16 maja 2018

Zbliżamy się do momentu przepoczwarczenia gąsienic omacnicy prosowianki, po którym już tylko krok od wylotu motyla. Sugerujemy przygotowanie się do aplikacji OstriniaSTOP, biologicznego preparatu zwalczającego tego szkodnika oraz OtiorSTOP, który higienizuje środowisko gleby oraz rośliny przeciwko larwom i postaci dorosłej ryjkowca, opuchlaka.

Na niektórych, źle chronionych plantacjach rzepaku mamy już porażenie łuszczyn przez larwy pryszczarka kapustnika. Proszę pamiętać, że zabiegi w dalszym ciągu powinny być wykonywane, ponieważ występują co najmniej 2 pokolenia tej szkodliwej muchówki. Z kolei na plantacjach żyta rejestrujemy pierwsze objawy rdzy brunatnej.

Jak zauważają nasi doradcy, powinniśmy znać historię pola przy wyborze miejsca pod siew rzepaku. Rośliny motylkowe mogą generować bardzo dużą infekcję zgnilizny twardzikowej.

W uprawie ziemniaka do “skoku” szykuje się stonka ziemniaczana. Prawie każdy liść jest obłożony bardzo dużą ilością jaj składanych przez zimujące chrząszcze.

Ciepła pogoda sprzyja bardzo dużej aktywności i szkodliwości mszyc, nie tylko na roślinach uprawnych (mszyce zbożowe, mszyca trzemielinowo-burakowa, mszyca bobowa, mszyce ziemniaczane i mszyce na ozdobnych).