choroba-na-klosie

Komunikat Fitosanitarny 06 lipca 2018

Doradcy z grupy Technicznej PROCAM informują:

Rdza robi się czarna, szczególnie rdza żółta. Proszę zobaczyć jakie mamy niespecyficzne objawy mączniaka prawdziwego zbóż i traw, mamy plamy nekrotyczne a nie mamy grzybni napowietrznej. Mimo braku kropli infekcyjnej mamy lokalnie dość liczne infekcje fusarium na kłosie zbóż. Jednak ciężar infekcji fusarium a wiec także problem z mikotoksynami może w tym roku bardziej dotyczyć pszenicy jarej. Doradcy z Grupy Technicznej zwracają uwagę na fusarium, które w tym roku może być większym problemem na tej uprawie. Jednak szczególnym problemem fitosanitarnym na zbożach i to zarówno ozimych jak i jarych może być w tym roku ze względu na wręcz szaleńczą i skróconą wegetację infekcja grzybów czerniowych jak alternaria, cladosporium czy epicocum. Te padlinożerne grzyby mogą stanowić problem na kłosach, którym wręcz odcięto kroplówkę z godziny na godzinę. Jak widać na zdjęciach mamy duże obłożenie zbóż i traw przez mszyce. Biorąc pod uwagę temperatury w tym sezonie wegetacyjnym możemy się na jesieni spodziewać bardzo dużej presji występowania wirusów zbóż a w tym szczególnie wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.

Przygotowując się do siewów zbóż pamiętajmy o występowaniu w ziarniakach takich patogenów jak śniecie w tym śnieć cuchnąca, śnieć karłowa oraz głownie. Do tego na ziarniakach możemy mieć fusaryjną zgorzel siewek i wiele innych patogenów. Aby być skutecznym stosujemy w takich wypadkach bezwzględnie zaprawy fungicydowe takie jak DIFENDE Extra FS lub Beret Trio 060 FS.

W rzepakach proszę nie przegapić nalotów jak i szkodliwości w pierwszej kolejności śmietki kapuścianej III pokolenia tej tak bardzo szkodliwej muchówki.

Co do uprawy kukurydzy to jak widać na zdjęciach na ten czas mamy bardzo aktywny lot motyla omacnicy prosowianki a z tym związane składanie jaj oraz wylęgi szkodnika i jak pisałem wczoraj sygnalizujemy pierwsze wżery gąsienic. Oprócz tego szkodnika lokalnie problemem zaczyna być wieczernica szczawiówka. Obserwując aktywnie już żerujące mszyce na kukurydzy, także one potwierdzają wystąpienie szkodliwości jesienią na zbożach.

Na ziemniakach powoli ale sukcesywnie mamy zagrożenie w stopniu średnim przez kompleks chorób w kolejności alternarioza ziemniaka oraz zaraza ziemniaka i jeżeli do tego dodamy żerowanie larw II stopnia stonki ziemniaczanej jak i mszyc ziemniaczanych.

Zwracamy Państwu uwagę na ciekawego szkodnika w uprawie roślin zielnych. Chrząszcz Ociernica (Hispa atra) to jedyny nasz przedstawiciel kolczastych stonkowatych. Najbardziej charakterystyczne dla ociernicy są kolczaste wypustki na wierzchniej części całego pancerza, czarny kolor i długie czułki. Ociernica żywi się liśćmi roślin zielnych czyli może być szkodnikiem w uprawie ozdobnych roślin jak i ziół.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.