PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Duże porażenia w zbożach mączniakiem prawdziwym

Duże porażenia w zbożach mączniakiem prawdziwym

Doradcy PROCAM komunikują:

Można powiedzieć, że praktycznie w całym kraju od grudnia mamy pełzającą wegetację i narastające sumy temperatur efektywnych co może w najbliższych dniach skutkować wylotem chociażby chowaczy łodygowych, które przypominam zimują pod ściółką gleby i w każdej chwili mogą być gotowe do żerowania i składania jaj.

Jak widać na zdjęciach przesyłanych przez Doradców z Grupy Wsparcia Technicznego PROCAM mamy bardzo duże porażenie w zbożach przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę paskowaną liści pszenicy jak i lokalnie rdzę żółtą, a także rdzę brunatną. I co gorsza na plantacjach wcześnie sianych jesienią a także zbyt gęsto mamy postępującą w każdym dniu infekcję, którą będzie trzeba szybko zatrzymać. W takich przypadkach, a są one praktycznie na każdych oziminach wypadałoby brać pod uwagę zabieg czyszczący w fazie T0, będzie to warunek uzyskania w dalszej konsekwencji zdrowej plantacji czy wręcz udanego plonu ziarna. Warto też zwrócić uwagę na objawy chorób fizjologicznych ozimin szczególnie w jęczmieniu, gdzie ilość grzybów padlinożernych, a także bardzo dobre warunki do rozwoju chociażby sklerot i grzybni pałecznicy zbóż i traw.

Ostatnie lustracje wykazały już wyłapywane błonkówki i muchówki w żółte naczynia czy żółte lepy co świadczy, że na szkodniki w tym roku należy zwrócić uwagę już od początku lustracji fitosanitarnych.

Na początku szczególnie proszę zwrócić uwagę na bardzo dobrze przezimowane larwy szkodliwej muchówki ploniarki zbożowej (permanentne żerowanie larw w węźle krzewienia i liściu sercowym) jak i szkodniki glebowe w tym szczególnie łokasia garbatka.

Odnośnie rzepaku to problemem staje się fizjologia wzrostu, gdzie jak widać na zdjęciach mamy już wzrost pędu głównego z pojawiającymi się pączkami kwiatów a także niedobory czy to azotu a także mikroelementów w tym boru (dziura borowa). Co do patogenów to jak na razie mamy średnie lokalnie porażenie przez padlinożerną szarą pleśń jak i infekcje dość wysokie przez suchą zgniliznę kapustnych.

Warto zwrócić uwagę na możliwość dużej w tym roku infekcji przez Verticiliozę ze względu na stosunkowe wysokie temperatury jak i uwilgocenie gleby mikroskleroty Verticilium Dhalie jak i Verticilium albo atrum mają bardzo dobre warunki do kiełkowania i infekcji.

Wykonywane w ostatnich dniach prognozowanie szkodliwości (“wykopki”) omacnicy prosowianki oraz stonki ziemniaczanej wykazały bardzo dobre przezimowanie tych szkodników. Mamy prawie 90% udałości tych zimujących szkodników w postaci gąsienic i imago. Symptom zdrowotności zimujących szkodników dotyczy wszystkich zimujących owadów, co będzie stanowiło duży problem w zwalczaniu ich nie tylko w uprawach rolniczych.

Masz pytania odnośnie doradztwa w uprawach? Zapraszamy do kontaktu z Doradztwem PROCAM.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.