PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Komunikat fitosanitarny – Chwościk buraka i Omacnica prosowianka

Komunikat fitosanitarny – Chwościk buraka i Omacnica prosowianka

Z interpretacji danych modeli chorobowych BeetCast i model PESSL wynika, że we wrażliwych odmianach buraka cukrowego oraz w burakach ćwikłowych należy  wykonać pierwszy zapobiegawczy zabieg na CHWOŚCIKA BURAKA (Cercospora beticola). Od 7 dni utrzymująca się wysoka wilgotność liści, ,średnia dobowa temperatura powietrza = 21,30C przyczynia się do stworzenia korzystnych warunków do rozwoju chorób,  w tym również CHWOŚCIKA BURAKA (Cercospora beticola)

Od 25 czerwca ryzyko wystąpienia Cercospora beticola = 1 przy jednoczesnej wysokiej presji (DIV od 25 czerwca >6).

Buraczek ćwikłowy jest wrażliwy na chwościka praktycznie od początku wegetacji, dla tego tak ważną jest jego ochrona. Pierwszy zabieg powinien być oparty na produktach zawierających w swoim składzie azoksystrobinę w dawce 1l/ha, następny po ok 14-stu dniach bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zabieg hybrydowy, a więc połączenia Scorpion 325 SC 0,8 l/ha + BaktoTarcza P 0,5 kg/ha. Pamiętać należy jednak, że ochrona buraka ćwikłowego to nie tylko chwościk, ale również m.in. Mączniak prawdziwy czy alternarioza. W walce z tymi zagrożeniami mamy do dyspozycji Switch 62,5 WG w dawce 0,8 kg/ha lub produkt Dagonis 0,6 – 1 l/ha. Zabiegi fungicydowe warto połączyć z nawożeniem dolistnym Cynkophos 1-1,5 l/ha + Improver 0,6 l/ha + PROCAM Bor + 1l/ha.

OMACNICA PROSOWIANKA W NATARCIU

Doradcy PROCAM z południowej Polski sygnalizują pierwsze wyloty omacnicy prosowianki, szkodnika bardzo groźnego w uprawie kukurydzy cukrowej. Omacnica z jednej strony ogranicza plon zbieranych kolb, ale również stwarza problem w zakładach przetwórczych co ostatecznie ma swoje konsekwencje w ostatecznej opłacalności uprawy. Również w kukurydzy cukrowej zalecamy rozwiązanie hybrydowe, połączenie produktu Coragen 200 SC  125 ml/ha + OstriniaStop 100g/ha. Zabieg warto połączyć z nawożeniem dolistnym: Cynkophos 1,5 l/ha + NHCa Delta 4-5 l + Proleaf Max 4.0 2 l/ha.

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.