szkodniki-na-roslinie

Komunikat fitosanitarny 19 czerwca 2018

W tym roku w zbożach ozimych bardzo szybko pojawiła się rdza żółta – obserwujemy już czarne teleutospory. Na plantacja, na których nie wykonano zabiegów w fazie pojawiają się fusarium oraz grzyby czerniowe. Odczuwalne są też skutki żerowania mszyc zbożowych oraz wciornastów. Później niż w zeszłych latach pojawia się septorioza paskowana.

Co do rzepaku, szczególną uwagę należy zwrócić na naloty słodyszka rzepakowego na rzepak jary oraz bardzo intensywne żerowanie gąsienic tantnisia krzyżowiaczka. W dalszym ciągu występują naloty szkodliwych muchówek II pokolenia pryszczarka kapustnika. Zwracamy też uwagę na białe muszki na kapustowatych, czyli na mączlika warzywnego. Jeśli dojdzie do wzrostu wilgoci w łanie to możemy się spodziewać infekcji szarej pleśni (ze względu na duże rozwarstwienie łuszczyn).

Na plantacjach ziemniaków nadal obserwujemy liczne szkody wyrządzone przez stonkę ziemniaczaną. Należy pamiętać także o mszycy, aby nie mieć problemów z wirusami. Obecnie występującymi chorobami są alternarioza oraz zaraza ziemniaczana.

W uprawach buraków możemy mieć problem z mszycą trzmielinowo burakową, błyszczką jarzynówką oraz chrząszczem tarczykiem.

Grupa Techniczna PROCAM ostrzega przed omacnicą prosowianką – zalecamy jak najszybsze zabiegi z użyciem preparatu OstriniaSTOP.
Ze szkodników szczególną uwagę należy zwrócić na mszycę, miejscowo pojawia się gradacja mszycy zielonej grochowej.