PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Komunikat Warzywniczy 12.03.202

Komunikat Warzywniczy 12.03.202

Sezon zimowy powoli staje się historią, ale historią poprzez zawirowania w branży rolniczej bardzo ciekawą. Dla producentów warzyw gruntowych ubiegły sezon należy zaliczyć do ciężkich ze względu na przebieg pogody, który mocno utrudnił, a czasem uniemożliwił zbiór warzyw, głównie kapusty oraz warzyw korzeniowych. Czynnikiem, który jednak definiuję uprawę warzyw jest ich cena, a na tą producenci nie mogli narzekać i koniec końców sezon należy uważać za udany. Udany, ale już w kategorii przeszłości, nowy sezon przed Nami.

Warzywa cebulowe
Cebula zimująca zależnie od obszaru kraju jest w różnej kondycji. Część plantacji jest w dobrej kondycji, natomiast sporo jest jednak takich, które przy odpowiedniej temperaturze należy szybko pobudzić do regeneracji po zimie Improver w dawce 0,6-0,8 l/ha + produkty zawierające wysoki dawki fosforu np. ProHorti Plus P 4-5 kg/ha . Zabieg taki zapewni nam odbudowanie szczypioru oraz pobudzenie systemu korzeniowego. Gdy temperatury na to pozwolą zalecany jest również zabieg przeciwko mączniakowi rzekomemu, którego zagrożenie sygnalizują Nasze stacje meteo. Dobrym rozwiązaniem będzie połączenie powyższego zabiegu z Azoksarem Super 250 SC w dawcę 0,8 l/ha

 

 

Przed Nami również zwalczanie chwastów, które zostały po okresie zimowym, ale również te wiosenne, które już skiełkowały. Wykorzystując wilgoć, które jeszcze jest po zimie powinniśmy się skupić na środkach działających nalistnie jak i doglebowo np. Bandur 600 SC, Stomp Aqua 455 CS  lub Boxer 800 EC/Krum .
Ruszają już przygotowania do wiosennego siewu cebuli. Pamiętajmy o tym, że przy uprawie cebuli powinniśmy się skupić na nawożeniu nawozem bezchlorkowym, jako że warzywo to zalicza się do tych słabo tolerujących chlorki. PROCAM oferuję w tym segmencie nawóz Elixir Supreme 12-12-17 + micro lub Agromaster 10-11-21, o niskiej zawartości chlorków. Będąc przy nawożeniu cebuli pamiętajmy o produktach AzotoPower oraz FosfoPower, które są w stanie wyprodukować ok 30-40 kg N oraz ok 40-45 kg P. Jest do doskonałe uzupełnienie nawożenia mineralnego, jednak ważnym czynnikiem dla zapewnienia maksymalnego wykorzystania tych produktów jest możliwie najwcześniejsze zaaplikowanie tych produktów na stanowisko, w dawcę po 100 g/ha każdego z produktów.

 

Warzywa korzeniowe
Ruszają prężnie również siewy warzyw korzeniowych przeznaczonych na wczesny zbiór, co za tym idzie również doglebowe zabiegi herbicydowe, które warto połączyć również z produktem Nematado. Produkt ten zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii, które zasiedlają rizosferę korzenia i ograniczają zdolność żerowania nicieni. Pamiętajmy, że przed założeniem plantacji, należałoby pobrać próby gleby pod kątem obecności nicieni, wkrótce po tym jak temperatura gleby podniesie się co najmniej do 10 st.

 

Jeśli mamy odpowiednią wilgotność gleby, stosujemy również wspomniane produkty AzotoPower oraz FosfoPower w dawkach 100 g/ha. Azot z AzotoPowera jest wiązany regularnie przez określony odstęp czasu, co powoduje systematyczne i równomierne pobieranie tego składnika przez roślinę. Wracając do herbicydów doglebowych, podstawą już staje się stosowanie w tym zabiegu adiuwantu doglebowego Hurricane Soil, którego zadaniem jest utrzymanie substancji aktywnych w wierzchniej warstwie gleby. Substancji aktywnych w ochronie warzyw korzeniowych oraz ich rejestracja z roku na rok jest coraz bardziej ograniczona. Bez względu jakie rozwiązanie zastosujemy należy kierować się dwoma ważnymi zasadami – chlomazon oraz metrybuzynę stosujemy tylko w uprawie marchwi, nigdy w pietruszce czy selerze.

 

Warzywa kapustne
Sezon w tym segmencie warzyw również nabiera tempa, na razie głównie są to prace w foliach czy szklarniach, ale także przy produkcji rozsady do wczesnych kapust czy letnich brokułów i kalafiorów. Rynek na ten asortyment jest coraz większy, ale również wzrastają oczekiwania klientów względem jakości towaru. Ochronę w produkcji warzyw kapustnych zaczynamy od podlewania roślin w rozsadniku z dodatkiem produktu Previcure Energy 840 SL bądź Paramon 840 SL. Dawka 100-150 ml na 100 l wody zastosowana dwukrotnie w odstępie min. 14 dni zapewni ochronę sadzonki przed presją zgorzeli siewek czy fytoftorozą. Równie ważną w produkcji warzyw kapustnych jest ochrona insekcytydowa prowadzona już od etapu rozsadu. Ostatnie lata pokazały, ze zastosowanie produktu produkt Verimark 200 SC jest już podstawą w produkcji najwyższej jakości warzyw. Rośliny zaprawione Verimarkiem wykazują odporność na żerowanie śmietki do 4-5 tygodni po zaprawieniu co powoduje lepszy wigor i zdrowotność roślin. Dawka produktu to 15 ml/1000 roślin, ilość wody dozujemy rak by dokładnie pokryć rośliny, następnie opryskać roślinę tak by ciecz spłynęła do korzenia. Roślinę zaprawiamy maksymalnie 3 dni przed wysadzeniem. Zachęcam do obejrzenia nagrania z zaprawiania rozsady Verimarkiem w warunkach gospodarczych

 

 

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny. W celu zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat produktów i ich stosowania, prosimy o zapoznanie się z etykietą środka ochrony roślin.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.