PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Nowe Wyzwania w ochronie rzepaku. Sygnalizacja i zwalczanie szkodników owadzich w 2021 z Doradcami Agrotechnicznymi PROCAM !

Nowe Wyzwania w ochronie rzepaku. Sygnalizacja i zwalczanie szkodników owadzich w 2021 z Doradcami Agrotechnicznymi PROCAM !


Rok 2020 przejdzie do historii jako rok pandemii. Covid-19 pokrzyżował szyki w wielu branżach, odcisnął też swoje piętno także w rolnictwie. Tutaj jednak pierwsze skrzypce zawsze gra pogoda. Co do roku 2021 to tu wydaje się, że jednym z większych problemów będzie zwalczanie szkodników od chowaczy łodygowych do szkodników łuszczynowych wraz z gąsienicami motyli oraz mszycami będącymi wektorami chorób wirusowych nie zapominając o naszym sympatycznym chrząszczu z rodziny łyszczynkowatych czyli słodyszku rzepakowym. Dlatego tak ważna będzie w tym okresie sygnalizacja jak i dobór insektycydów. Aby wyjść naprzeciw Państwa problemów przypominamy, iż każdy Doradca PROCAM przy okazji swojej pracy doradczej obsługuje i monitoruje różne urządzenia sygnalizacyjne w tym żółte naczynia czy różnego rodzaju tablice lepowe i pułapki feromonowe. Czyli jest na bieżąco z różnego rodzaju zagrożeniami nie tylko entomologicznymi.

Tak jak już wspomnieliśmy jednym z największych wyzwań tej wiosny będzie zwalczanie szkodników. Niestety wycofane zostały z użycia preparaty oparte na chloropiryfosie i tiachloprydzie, które pozwalały na skuteczne zwalczanie chowaczy łodygowych, słodyszka czy szkodników łuszczynowych.

Na dzisiaj podstawą będzie monitoring i ścisła współpraca z doradcami PROCAM !

Chcesz mieć na bieżąco informacje fitosanitarne – dzwoń do swojego Doradcy.

Gdy temperatura gleby wzrośnie powyżej 8°C, wylatują pierwsze egzemplarze chowacza brukwiaczka. Należy wówczas wystawić żółte naczynia i obserwować je o tych samych porach dnia. Gdy zostanie osiągnięty próg szkodliwości (10 chrząszczy w ciągu 3 kolejnych dni), a temperatura otoczenia osiągnie 10-12°C należy niezwłocznie wykonać zabieg za pomocą preparatu Proalfacypermetrin 0,1 l/ha. Kilka dni później na plantacji pojawia się chowacz czterozębny, a przy nagłym ociepleniu nalatuje razem z brukwiaczkiem.

Zabieg musimy wykonać szybko, jeszcze przed składaniem jaj przez chrząszcze, po przekroczeniu progu szkodliwości ( 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślin ). Oprysk wykonujemy preparatem Trebon 30 EC w dawce 0,2-0,25 l/ha. Kilka dni po zabiegu, jeżeli będzie ciepła pogoda, należy obserwować liczebność chrząszczy w celu ustalenia potrzeby drugiego zabiegu. Często termin ten zbiega się ze zwalczaniem słodyszka rzepakowego. Tutaj stosujemy ponownie Trebon 30 EC w dawce 0,2-0,25 l/ha lub preparat Carnadine 200 SL w dawce 0,18 l/ha w połączeniu z preparatem Proleaf pH w dawce 20 ml/100 l cieczy roboczej, w celu zwiększenia skuteczności zabiegu. Przy zwalczaniu szkodników łuszczynowych czyli chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika pamiętamy o ochronie zapylaczy. Dlatego stosujemy preparaty bezpieczne dla pszczół: Mavrik Vita 240 EW w dawce 0,2 l/ha lub Carnadine 200 SL w dawce 0,2 l/ha, dodając 20 ml/100 l cieczy roboczej Proleaf pH lub 0,2 l/ha Isotak Max.

Dla poprawy skuteczności prowadzonych zabiegów insektycydowych zapraszam Państwa do korzystania z informacji sygnalizacyjnych i rejestracyjnych, którymi dysponuje każdy z Doradców PROCAM. Zapraszam do ściślejszej współpracy na polu identyfikacji problemów fitosanitarnych w tym korzystania z sygnalizacji zagrożeń entomologicznych.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.