PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Praktycznie i ekologicznie dla rolnictwa

Praktycznie i ekologicznie dla rolnictwa

Popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie, a energia słoneczna stanowi jedno z najważniejszych odnawialnych źródeł energii. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika posiada wiele zalet o czym na własnej skórze przekonują się pracownicy firmy PROCAM Polska zajmującej się doradztwem agronomicznym i dystrybucją środków do produkcji rolnej.

PROCAM działa w polskiej branży rolniczej poprzez ponad stu doradców skupionych w sieci ponad dwudziestu pięciu placówek terenowych, które na co dzień odwiedzane są przez rolników – informuje Aleksander Grabowski – Kierownik Operacyjny PROCAM.  Tak jak z rolnikami na co dzień dbamy o ich uprawy aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe tak w swojej działalności biznesowej kierujemy się troską i dbałością o środowisko naturalne dlatego postanowiliśmy inwestować we własne mini elektrownie.

Jako pierwsze do użytku oddano instalacje w nowym magazynie PROCAM w świętokrzyskim Kurowie oraz w magazynie centralnym firmy w Czarlinie w województwie pomorskim, a docelowo w instalacje fotowoltaiczne będą wyposażane kolejne oddziały i sklepy na terenie całej Polski.

Jak przekonuje Aleksander Grabowski sam proces montażu instalacji na dachu magazynu trwał około tygodnia po czym trzeba było poczekać na przyłączenie do sieci energetycznej i już można było dokonać rozruchu instalacji. Przedstawiciel PROCAM jako inwestora w ten rodzaj zielonej energii poinformował, że zwrotu z inwestycji spodziewa się w ciągu 1 – 1,5 roku. Dodatkowo inwestycja w fotowoltaikę pomoże w przyszłości we wprowadzaniu hybrydyzacji floty aut, którymi poruszają się doradcy agronomiczni oraz aut dostawczych.

Warto podążać przykładem firm inwestujących w obniżanie obciążeń środowiska dzięki instalacjom korzystającym z energii słonecznej ponieważ niesie to za sobą wiele zalet takich jak:

korzystny wpływ na środowisko ponieważ instalacja nie emituje żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji oraz pyłów,

wykorzystanie niewyczerpywalnej energii, której moc z promieniowania docierającego w danej chwili do powierzchni Ziemi w skali roku znacząco przewyższa światową konsumpcję energii,

łatwość obsługi instalacji fotowoltaicznej – produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane,

niższe rachunki za prąd ponieważ to inwestycja, która przez długie lata przynosić będzie zyski i oszczędności,

większa niezależność od podwyżek cen energii – stajemy się w mniejszym stopniu zależni od dostawcy energii, a tym samym od rosnących na rynku stawek.

Warto dodać, że energia słoneczna, mierzona przy pomocy natężenia promieniowania słonecznego, dla Polski wynosi średnio 1000 kWh/m2. Świadczy to o fakcie, że zasoby słoneczne w naszym kraju są na porównywalnym poziomie jak w Niemczech, kraju będącym liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w Europie.

Dzięki energii czerpanej ze Słońca jesteśmy w stanie ograniczyć nie tylko wysokość rachunków za prąd, ale także zapewnić wygodę i większe bezpieczeństwo dla pracowników i klientów.